Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

hizli-kilo-vermenin-zararlariEski formumuza geri kavuşmak, aldığımız fazla kiloları en kısa süre içerisinde vermek; hepimizin hayalleri içerisinde yer alıyor. Öyle ki sık sık diyet yapmayı deniyor; yemeden içmeden kesilerek, fazlalıklarımızı vermek adına yoğun bir çaba gösteriyoruz. Ancak bu noktada çoğumuz; hızlı bir şekilde kilo vermenin fiziksel ve ruhsal sağlığımız açısından olumsuz etkiler doğurup doğuramayacağı sorusunu kendimize sormayı unutuyoruz. Haberlerde sık sık hızlı kilo verdiği için sağlığını kaybeden insanlarla karşılaşsak da ‘Aman, bizim başımıza gelmez’ diyerek; doktorların tüm uyarılarını göz ardı ediyoruz.

Hızlı kilo vermek uğruna yaptığımız hatalar listesinde ilk sırada dengesizce beslenmek bulunuyor. Kilolarımızı bir an önce başımızdan def etmek adına daha çok tek öğün tüketmeyi tercih etmemiz ise en büyük hatamız. Karbonhidrat açısından oldukça fakir olan öğünlerimiz; kan şekerimizin düşmesine neden olarak, sinirlilik, yorgunluk ve halsizlik şeklinde ruhsal belirtilerini de gösteriyor.

Uzun süre aç kalmamız; konsantrasyon bozukluğu, zihinsel bulanıklık, bayılmalar vb. ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor.

Hızlı Kilo Vermenin Zararlarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

hizli-kilo-vermenin-zararlari

  • Uzun bir süre boyunca düşük kalori içeren besinler tüketmemiz, vücudumuzun aç kalarak, ciddi miktarda kas kaybetmesine neden oluyor. Bu durum da böbreklerimizin ve karaciğerlerimizin kas erimesine maruz kalarak, görevlerini yerine getirememesine zemin hazırlıyor. Yani hızlı kilo vermek; organlarımızın fonksiyonlarını kaybetmesine bile aracılık edebiliyor.
  • Kalp kaslarının erimesi ve kemik yoğunluğunun oluşması; hızlı kilo vermenin bir diğer olumsuz sonucu. Kemik yoğunluğunun azalması, eklem ağrılarına sebep olurken, kalp kaslarının erimesi kalp krizine bile vesile olabiliyor.
  • Hızlı kilo vermenin diğer zararları arasında sindirim sistemi bozuklukları, tansiyon dengesizlikleri, saç dökülmeleri, dolaşım problemleri vb. rahatsızlıklar da bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre diyet yapan kişide aylık kilo kaybının maksimum 4 kilo olması gerekiyor. Bu miktar; söz konusu sporcular olduğunda 6 kiloya kadar çıkabiliyor.

Üstelik hızlı bir şekilde verilen kilolar; kişi diyet sonrası normal beslenme düzenine geri döndüğü için hızla geri alınıyor. Bu yüzden de kilo vermek isteyenlerin kişiye özel beslenme programları doğrultusunda hareket etmesi; uzmanlar tarafından en doğru tercih olarak kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir