Hızlı Kilo Vermenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Hızlı bir şekilde kilo vermeyi planlıyor, fazlalıklarınızdan bir an önce kurtulmayı diliyorsanız; uyguladığınız diyet programlarını ya da zayıflama yöntemlerini bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz! Şok diyetler olarak adlandırılan ve kısa sürede en az 4 – 5 kilo vermenize yardımcı olan diyetler; sağlığınız açısından oldukça önemli riskler taşıyor.

İşte, hızlı kilo vermenin vücuda zararları

hızlı kilo vermenin zararları1 . Kas kaybı

Uzun bir süre boyunca kilo vermek adına düşük kalorili besinler tüketmek, vücudun aç kalarak, kas kaybetmesine neden oluyor. Karaciğer, böbrek, kalp vb organlarda gözlemlenen kas kaybı da kalp kaslarının erimesi, kemik yoğunluğunun azalması, kalp krizi, yorgun uyanma, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor.

2 . Kan şekerinin düşmesi

Hızlı kilo verdiren diyet programlarında karbonhidrata oldukça az yer verilmesi; vücutta kan şekerini düşürüyor. Bu durum da bireyin kendini sürekli aç hissetmesi, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, zihinsel bulanıklık vb. rahatsızlıklara vesile oluyor.

 

hızlı kilo vermenin zararları3 . Saç dökülmesi

Hızlı kilo verdiren ve özellikle yeterli protein içermeyen diyetlerin bir diğer sonucu ise kişide saç dökülmesinin görülmesi. Aniden başlayan saç dökülmesi, zamanla ilerleyerek kişinin ciddi derecede saç kaybetmesine öncülük ediyor.

4 . Kaybedilen kiloların geri kazanılması

Aşırı kalori yakmaya dayanan egzersizler, diyet tamamlandığında ve kişi normal yeme alışkanlığına döndüğünde kaybedilen kiloların fazlasıyla alınmasına neden olduğu için bu diyetlerin yalnızca doktor kontrolünde ve tavsiyesi üzerine uygulanılması gerekiyor.

Diyabet, tansiyon dengesizlikleri, sindirim sistemi sorunları vb. ciddi rahatsızlıklar da hızlı kilo vermenin vücuda zararları içerisinde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir