Hemen Şimdi Vegan Olmak için 5 Sebep

Veganlık son yıllarda birçok kişinin tercih ettiği beslenme biçimlerinden biri haline geldi. Veganlığı aslında bir beslenme biçiminden çok yaşam biçimi olarak da görmek mümkün. Veganlık, hayvansal olan tüm gıdaları beslenme programından çıkarmak ve hiçbir şekilde tüketmemek üzerine kurulan bir yaşam biçimidir. ( bknz : Vegan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? ) Yani eğer vegan olmayı tercih ediyorsanız, hayvansal tüm gıdaları hayatınızdan çıkarmak zorundasınız demektir. Peki hemen, şu an vegan olmak için sebepler neler?

Vegan Olmak için Sebepler

1 . Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vegan beslenen kişiler, et tüketen kişilere göre ortalama 10 kilo daha az kiloludur. Yani et tüketerek aldığınız kilolar, vegan beslenme biçimi ile ortadan kalkar. Ayrıca et tüketimi ile birlikte vücudun yorgun hissetmesi dolayısıyla sizin de kendinizi yorgun hissetmeniz ortadan kaybolarak kendinizi daha enerjik, daha hareketli ve rahat hissedersiniz.

2 . Daha Sağlıklı Yaşarsınız

Vegan beslenme ile hayvansal gıda tüketimi ile vücudunuza giren kolesterol ve doymuş yağ yerini bitkisel besinlerden gelen lif, vitamin ve minerallere bırakır. Hayvansal gıdaları hayatımızdan çıkarmak kalp hastalığı, kanser, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini azaltır.

3 . Hayvanları Korumanıza Yardımcı Olur 

Sadece tek bir vegan, hayvansal beslenmeyi reddederek yılda 100 ‘den fazla hayvanın katledilerek öldürülmesini engeller. Birçok hayvan acı çekerek, çektirilerek soframıza gelir. Bu yüzden et, süt, yumurta yerine daha sağlıklı ve ikame besinler ile hayvanların yaşamına bir miktar katkı sağlanabilir.

4 . Hantallığı Engeller 

Araştırmalar düzenli et ve et ürünleri tüketen insanların organlarının tembelleştiğini ve uzun vadede sindirim problemlerine yol açıldığını söylüyor. Ayrıca sık sık hayvansal gıda tüketen insanlarda hareketsizlik eğilimi ortaya çıktığını ve obeziteye davetiye çıkardığını ileri sürüyor.

5 . Depresyon Riskini Azaltır

Ağır ve sindirimi zorlayan yiyecekler, stres seviyesini de artırarak depresyona yol açabilir. Bitkisel gıdalar ile beslenmek sağlıklı ve hafif bir beslenme düzeni  sağlar, bu da daha mutlu, daha enerjik ve stresten uzak bir hayat getirir. Ayrıca vegan beslenen kişilerin et yiyenlere göre ortalama yaşam süreleri daha uzun ve daha sağlıklıdır.