Hayatı Kaçırma, Sağlıklı Yaşa!

Kim istemez sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşamayı. Her ne kadar ” Artık sağlıklı bir hayat yaşayacağım, sağlıklı besleneceğim, yaşam kalitemi artıracağım! ” diye kendimize yüzlerce kez sözler versek de, iş uygulamaya gelince birden kendimizi bahaneler içerisinde buluruz. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, düzenli spor yapmak, stressiz yaşamak, düzenli ve kaliteli uyumak, sigara alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak.. Sağlıklı yaşam üzerine sayılabilecek liste uzayıp gidiyor.

Tüm bunları bir arada yapmak güç evet, ama yaptığınızda size olan faydaları ise her şeye değer.

saglikli-yasam1 . Yaşlılık Süreniz Uzar

Kim yaşlanmayı hem de çok çabuk yaşlanmayı ister ki? Sağlıklı bir yaşam, düzenli spor ve dengeli beslenme sizi yaşlılık belirtilerini yok etmeye götürür. Kozmetik ürünlerine harcayacağınız paranın yarısını antioksidan meyve sebzelere harcadığınızda hem cebinizden tasarruf eder hem de sağlığınızı destekler, yaşlılık belirtilerinizi ertelersiniz.

2 . Daha Mutlu Bir Hayat

Hemen herkesin yakındığı şeydir mutsuzluk. İşte mutsuzluk, evde mutsuzluk, sokağa çıktığınızda mutsuz insanlar görürsünüz. Ama yapacağınız kısa egzersizlerin ya da örneğin dopamin içeren yiyeceklerin sizi mutlu bir insan yapacağını biliyor muydunuz? Düzenli egzersiz ile stres yönetimi yapabilir, serotonin hormunu salgılayarak kendinizi daha canlı ve keyifli hissedebilirsiniz. Ayrıca dopamin içeren meyve ve sebzeler tüketerek ihtiyacınız olan mutluluk hormonunu salgılayabilirsiniz.

saglikli-yasam3 . Hayat Boyu Enerji

Sağlıksız bir yaşam hayat enerjisini düşürür. Sağlıksız beslenme kilo aldırır, hareket kabiliyetini zayıflatır, canınız hiçbir şey istemez, enerjiniz düşer. Oysa ki sağlıklı bir hayatın sonuçlarından biri de full enerjidir. Örneğin şeker oranı düşük yiyecekler tükettiğinizde kan şekerinizdeki denge sayesinde enerjiniz tükenmez, halsizlik yaşamazsınız. Spor sayesinde zindelik kazanır, enerjinizi yükseltirsiniz. Alkol ve sigarayı tüketmediğiniz zamanlarda daha pozitif, daha keyifli ve daha sağlıklı enerjik bir hayat sürdürürsünüz.

4 . Stressiz Hayat

Sağlıksız bir hayat hastalıkları da çağırır. Ya da tükettiğiniz bazı yiyecekler alkol, tatlı, yağlı, katkı maddeli yiyecekler siz farkında olmadan stres seviyenizi artırır. Sağlıklı beslenme adımını attığınızda C vitamini, omega 3 , magnezyum içeren besinleri de hayatınıza alırsınız. Bu besinler stres seviyenizi düşürerek daha huzurlu bir hayat geçirmenizi sağlar. ( Bknz : Stres Azaltan 6 Besin )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir