Havuç Suyunun Faydaları

Sonbaharın gelmesi ile birlikte en çok tüketilen besinlerin başında tabii ki de havuç geliyor. Havuç hemen hemen herkesin çok sevdiği, salatalara ve yemeklere en çok yakışan besinlerden biri. Ayrıca A vitamini bakımından da oldukça zengin. Peki günlük öğünlerimizde bolca tükettiğimiz havuç ve havuç suyunun sağlığımıza ne gibi faydaları var?

Havuç Suyunun Faydaları

havuç suyunun faydaları1 . Havuç suyu zayıflama ve diyet programlarında oldukça önemlidir. Uzun süre tok tutması ve açlık hissi yaşatmaması sayesinde açlık krizlerinizde ya da ara öğünlerinizde havuç ya da havuç suyu tüketerek diyet programınıza yardımcı olabilirsiniz.

2 . Havuç içerdiği beta karoten  sayesinde çok güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Beta karoten cilt, saç ve tırnak korunmasını sağlar, kalp hastalıkları riskini oldukça düşürür. Bu yüzden düzenli havuç ya da havuç suyu tüketerek hastalıklardan korunabilir ve sağlığınızı olumlu yönde koruyabilirsiniz.

3 . Havuç ve havuç suyunun faydalarından bir diğeri de kanseri önleyici olması. İçerdiği A vitamini ve beta karoten sayesinde vücutta kanseri önleyici bir rol üstlenir.  Yapılan araştırmalar düzenli havuç tüketen kişilerde prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskinin azaldığını göstermektedir.

havuç suyunun faydaları4 . Havucun gözler için olan faydasını bilmeyen yoktur. Düzenli havuç tüketen kişilerde göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığının daha az görüldüğü saptanan bir gerçek. Ayrıca havucun içerdiği A vitamini gözleri nemlendirerek göz kuruluğunu önlüyor, ayrıca gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu koruyor.

5 . Havuç ve havuç suyu sindirim sistemi için de oldukça faydalı. Gün içerisinde tükettiğiniz 1 havuç ya da 1 bardak havuç suyu, vücudunuzun besin lifi ihtiyacının yaklaşık %7’sini tek başına karşılayabilecek düzeyde. Eğer diyet yapıyorsanız diyet listenize mutlaka havuç ya da havuç suyunu eklemeniz sindirim sisteminiz açısından oldukça önemli.

6 . Havuç potasyum açısından da oldukça zengin bir besin. Potasyum sayesinde kan şekerinizi dengeleyebilir, kas kramplarınızı önleyebilir, stres hormonlarınızı dengeleyebilirsiniz.

havuç suyunun faydaları7 . İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlanma ile birlikte gelen cilt bozuklukları, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerini minimuma indirebilirsiniz.

8 . Havuç ve havuç suyunun faydalarından bir diğeri de içerdiği A, C, E, B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesi. Düzenli havuç tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

9 . Havucun seks hormonlarını canlandırdığı da gözlenen faydalardan bir diğeri. Havuç ve havuç suyu tüketerek cinsel hayatınızı canlandırabilirsiniz.

10 . Havuç karaciğerinizi temizlemede oldukça önemli bir rol oynar. Düzenli olarak havuç suyu tüketerek karaciğerinizde oluşan toksinlerin atılmasını ve karaciğerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir