Hastalıklardan Koruyan 6 Yiyecek

Günümüz hastalıkları malesef artık uzun ve oldukça sıkıntılı geçiyor. Eğer hastalıklardan korunmak için ilaç kullanmak değil doğal yöntemlerle korunmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sizi enfeksiyonlara karşı koruyacak yiyecekler tüketebilirsiniz. İşte eczaneden önce mutfağa koşmanızı sağlayan hastalıktan koruyucu yiyecekler.

Hastalıktan Koruyan Yiyecekler

1 . Limon 

C vitamini kaynağı limon tam bir bağışıklık güçlendirici. Vücudun alkali dengesini korumasını sağlayarak bağışıklığın güçlü kalmasına yardımcı olan limon  kanser türlerine karşı da koruyan bileşenler içerir, karaciğer ve bağırsakları temizler, vücuttaki serbest radikaller ile savaşmada destek sağlar. Günde sadece 1 adet limon tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz.

2 . Zencefil

C , E ve B6 vitaminleri açısından zengin olan zencefil ayrıca kalsiyum, demir, folat, magnezyum, potasyum, çinko gibi mineraller içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanma riskini düşürür, grip esnasında terlemeyi sağlayarak mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3 . Ispanak

A, C, E ve K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, bakır, çinko gibi mineralleri de bünyesinde barındıran ıspanak tam bir bağışıklık güçlendirici. İçerdiği bu vitamin ve mineraller ile metabolizmayı destekleyen ıspanak, bağışıklığı güçlendirir, sindirimi destekler, karaciğere detoks etkisi yaratır.

4 . Havuç

Yaz kış demeden severek tüketilen havuç da bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında. Çok güçlü bir antioksidan olan havuç vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak vücudun daha güçlü ve dinç kalmasını sağlar. Sindirimi destekler, içerdiği  protein ve lipidler gibi maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

5 . Pancar

A, B ve C vitaminleri ile birçok farklı mineral içeren pancar aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Vücudun dayanıklılığını artırır, içerdiği yüksek miktarda çözülebilir lif sayesinde sindirimi destekler, kansızlığa iyi gelir.

6 . Sarımsak

Faydaları saymakla bitmeyen sarımsak manganez , B1 ve B6 vitamini, C vitamini , selenyum, kalsiyum, fosfor ve bakır gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir. Anti bakteriyel özelliği vardır. Vücuttaki bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Vücudun korunma mekanizmasına destekler, bağışıklığı güçlendirir, üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar.