Hasta Yatakları Nasıl Olmalı?

Hasta yatağı seçimi yapılırken hastanın sağlığı için, üzerine detaylı bir inceleme yapılması ve dikkatli seçilmesi gerekir. Diğer bildiğimiz yatak türlerinden farklı olan hasta yatakları, hastanın rahat etmesi, sağlığını koruması ve vücudunun tam konforlu kalabilmesi için oldukça önemlidir. Hasta karyolası satın alırken de hastanın durumu gözden geçirilerek mümkün olduğunca özenle seçilmesi gerekir.

Hasta Yataklarının Özellikleri

hasta-karyolasi

  • Hasta yatakları  ortopedik olmalıdır.
  • Yataklar mutlaka korunaklı olmalıdır. Kimi zaman hasta bilincini kaybedebilir, bayılabilir ya da rahatsızlığı yüzünden yataktan düşme tehlikesi geçirebilir. Bu gibi zamanlarda koruma sağlaması için yatağın yanlarında koruma bölgesi bulunması hastanın sağlığı açısından önemlidir. Bu korunaklar sadece hastayı korumak ile kalmaz, hastanın üzerine örtülen örtü battaniye gibi eşyaların da düşmesini önleyerek hastayı rahatsız edecek unsurları ortadan kaldırır.
  • Yatakların yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Hastanın sedye ile taşınması esnasında ya da yatağa iniş ve çıkışlarda hastanın engel yaşamaması için yatağın yükseklik ayarlanabilir fonksiyonunun bulunması hasta için önem taşır.
  • Hasta yatağının yanlarında bulunan korkuluklar gerek duyulduğunda çıkarılabilir olmalıdır.
  • Yatak yumuşak, rahat ve konforlu olmalı, hastanın vücut şekline göre şekillenmeli ve hastayı rahatsız etmemelidir.
  • Hastanın yatakta geçireceği süre belli olmadığı için ve sürekli yatar pozisyonda kalmak bir süre sonra rahatsızlık vereceği için yatağın baş bölümünden itibaren rahatlıkla yükselip indirilen cinsten olması gerekir. Hasta bu sayede başucu ve ayak kısmı ile birlikte oturma pozisyonuna gelerek günü daha rahat geçirebilir.

Hasta Yatağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yatak hastanın kilo ve boy uzunluğuna göre seçilmelidir.
  • Hastanın yatış pozisyonu yatak seçimi sırasında göz önünde bulundurulmalıdır. ( yan, yüzüstü veya sırtüstü )
  • Eğer hasta uzun süre yatacaksa sırt bölgesinde oluşabilecek yaraları engellemek adına daha ferah ve nefes alabilen Lateks yatak seçimi yapılmalıdır.
  • Hastanın sırt ve bel bölgesinin desteklenmesi için yaysız yatak seçilmelidir.

Herhangi bir sebepten dolayı hastanıza hasta karyolası satın almayı düşünüyorsanız, sizin için en iyi  seçenek ve özellikleri sağlayan Radikal Medikal Hasta Yatakları İmalat Ve Satış adresinden ( www.radikalmedikal.com ) hastanız için en uygun yatağı inceleyip seçebilirsiniz. Satın aldığınız ya da kiraladığınız karyola en kısa sürede yetkili personeller tarafından ücretsiz olarak belirlediğiniz yere kurulacak ve hastanızın konforunu bir an önce sağlamanız kolaylaşacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir