Hangi Yiyecekler Dondurucuda Saklanabilir?

Kültürümüze göre o an mevsime özel hangi sebze ya da meyve varsa derin dondurucuya atıp bir sonraki mevsime saklıyoruz. Ancak dondurucuda saklanan yiyecekler hakkında bazı küçük noktalara dikkat etmek gerekiyor. Hangi Yiyecekler Dondurucuda Saklanabilir? Yiyecekleri dondurucuda saklarken dikkat edilmesi gerekenler neler, sizler için derledik.

Yiyecekleri Dondurucuda Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Dondurucuya atmak istediğiniz yiyecekleri mutlaka öncesinde soğutun.
  • Dondurucudan çıkardığınız bir yiyecek olursa, buzu çözüldükten sonra kesinlikle tekrar dondurucuya koymayın.
  • Dondurmak istediğiniz yiyecekleri hava almayacak şekilde iyi bir şekilde paketleyin.

Hangi Yiyecekler Dondurucuda Saklanabilir?

1 . Çiğ Yumurta

Daha önce duymamış olabilirsiniz ancak kabukları alınmış çiğ yumurta derin dondurucuda saklanabilir. Yumurtalarınızı çırptıktan sonra bir muffin kabına ya da dondurucu poşetlerine koyarak dondurabilirsiniz.

2 . Mısır Koçanı

Mevsiminde aldığınız taze mısırı dondurucuya atarak 1 yıla yakın saklayabilmeniz mümkün. Püskülleri ve koçanı ile birlikte buzdolabı poşedinde mısırınızı dondurabilirsiniz.

3 . Yulaf

Yulaf da dondurucuda saklanan yiyecekler arasında. Dilediğiniz kadar yulafı tencerede pişirin ve dondurucu kaplarına ya da poşedine ekleyip dondurun.

4 . Krem Şanti

Eğer yaptığınız tatlıdan artan krem şantiniz varsa uygun bir kaba koyarak yaklaşık 1 ay kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

5 . Ekmek

Artan ekmeklerinizi hava almayacak şekilde bir buzdolabı poşedine koyarak aylarca saklayabilirsiniz. Ekmeklerinizin birbirine yapışmaması için poşede koyarken aralarına ince bir yaprak kağıt havlu koymayı unutmayın.

Dondurucuda dondurulmaması gereken yiyecekler için bknz : Asla Dondurmamanız Gereken 7 Yiyecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir