Hangi Vitamin Ne İşe Yarar?

Tükettiğimiz besinlerden, kimi zaman içeceklerden, kullandığımız takviyelerden bir çok vitamin alıyoruz ama hangi vitamin vücudumuzda nasıl işlev görüyor, hangi vitamin ne işe yarıyor bilmiyoruz.

Hangi Vitamin, Ne işe Yarıyor?

vitaminlerin-faydalari1 . A Vitamini

A vitamini göz sağlığını korur. Gözün yaşayacağı problemleri önler, görme bozukluğu ve körlüğü engeller. Cildi besler, kemik sağlığını korur, diş ve diş eti hastalıkları için etkilidir. Bağışıklık sistemini destekler. Tırnak ve saç sağlığı için oldukça önemlidir.

2 . B Vitamini

Vücuttaki enerjinin açığa çıkmasını sağlar. Sinir sisteminin korunmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cilt sağlığında etkilidir.

 

3 . C Vitamini

Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Vücuttaki yağ yakımını destekler, cildi destekler, esneklik sağlar, yaşlanma belirtilerine karşı korur.

vitaminlerin-faydalari4 . D Vitamini

Kemik ve diş gelişimini destekler, sindirim sistemini korur, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Sinir sistemini ve bağışıklık sistemini korur.

5 . E Vitamini

Antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkisi sayesinde hücreleri korur, serbest radikaller ile savaşılmasını sağlar. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Damarları güçlendirir, kalp sağlığını korur. Alzheimera karşı etkilidir.

6 . K Vitamini

Kanın pıhtılaşmasını sağlar, menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır. Prostat ve karaciğer kanseri riskini azaltıcı etkisi vardır. Kemik sağlığını ve kalp damar sağlığını korur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir