Hamileyken Diyet Yapılır mı?

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için hamileyken birçok farklı noktaya dikkat etmeniz gerektiği gibi yaptığınız diyetlere de özen göstermeniz gerekiyor. Aksi halde sağlıksız bir şekilde beslenmeniz ve yanlış diyet programı uygulamanız; bebeğinizin sağlığınızı ciddi bir şekilde tehdit edebilir.

Hamileyken diyet yapılır mı? Nasıl bir diyet listesi oluşturmalıyım? diye merak ediyorsanız; işte bilmeniz gerekenler;

Hamilelik Diyeti1) Öncelikle hamilelik boyunca da dengeli beslenmeniz, vücudunuzun protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılamanız ve düzenli olarak hareket etmeniz gerekiyor.

2) Hamileliğin ilk 3 aylık evresi, daha rahat olduğunuz evre olsa bile 2. Evreden sonra kalori ihtiyacınızın günlük 300 kalori olduğunu unutmamalı ve günlük besinlerinizi 300 kaloriyi aşmayacak şekilde tüketmelisiniz.

3) Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için 50-70 gram arasında protein içeren besinler tüketerek, bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemelisiniz. Bunun için günde yarım litre süt, yoğurt, peynir ve 100 gram et tüketmeniz gerekiyor.

4) Bebeğinizin beyinsel gelişimi için haftada en az 2 kez balık tüketmeyi unutmamalısınız.

gebelikte diyet5) A,C ve D vitamini içeren meyve ve sebzeleri de hamilelik boyunca günlük olarak kesinlikle tüketmeniz gerekiyor.

6) Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınızdan hamilelik boyunca kesinlikle uzak durmalısınız.

7) Çiğ et tüketiminden kaçınmalı, meyve ve sebzelerinizin temiz olmasına dikkat etmeli, taze besinler tüketmelisiniz.

8) Haftalık besin listenizde 3 kez kırmızı et, 2 kez balık, bol miktarda kuru baklagil, 1 kez beyaz et bulunduğundan kesinlikle emin olmanız gerekiyor.

9) Vücudunuzun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için makarna, ekmek ve pirinç pilavı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

10) Hamilelik boyunca günde en az 8 ya da 10 bardak su tüketerek, hamilelikte diyet programınızı başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir