Hamilelikte Yüksek Ateş

Hamilelik döneminde vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıkması sonucu gelişen yüksek ateş “hipertermi” dikkate alınmazsa anne ve bebek açısından oldukça önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir.  Daha çok hamileliğin başlangıç aşamalarında görülen yüksek ateş, kısa süreli ve çok şiddetli değil ise tehlikeli bir durum oluşturmayabilir ancak ateş ile birlikte böbrek enfeksiyonu, 20 gün içerisinde birden çok ateş yükselme durumu , vücutta sıvı azlığı, diyabet gibi rahatsızlıklar hamilelikte ateşin ciddiye alınması ve mutlaka tedavi görülmesi gereken durumlardır.

Hamilelikte Yüksek Ateş

Daha çok enfeksiyonlar, sıcak su, sauna, hamam, sıcak duş ve banyo gibi faktörlerden kaynaklanan yüksek ateşe genelde hamilelik ile birlikte yaşanan hormonsal dengesizliklerin ve gebelik hormonlarındaki artışın anne adayının vücudunu her zamankinden daha hassas hale getirmesinden kaynaklanır. Anne adayında görülen yüksek ateş kişide baş dönmesi, baygınlık, göz kararması gibi problemlere yol açabilir.

Yüksek ateş bebekte ise daha ciddi problemlere yol açabilir. Özellikle ilk 3 ay içerisinde bebeğe zarar veren ateş bebeğin organ oluşum ve gelişiminin devam ettiği bu süreçte bebekte gelişim geriliği, baş gelişim anomalileri, beyin gelişimi geriliği, kol, bacak ve kalp kapağı anomalilerine yol açabilir. Fiziksek hasarların yanında bebeğin ileriki yaşlarında öğrenme ve konsantrasyon güçlükleri yaşamasına yol açabilir. Tüm bunların dışında erken dönemde görülen yüksek ateş kontrol altına alınamazsa erken doğum ve düşük riski de artış gösterir.

Hamilelikte Yüksek Ateş Tedavisi 

Hamilelikte ortaya çıkan yüksek ateşin tedavi edilebilmesi için öncelikle ateşe sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Ateşin düşürülebilmesi için bol bol sıvı tüketimi yapılmalı, soğuk kompres uygulanmalı, ılık banyo ya da duş alınmalıdır. Ateşin düşmesi için alınan ateş düşürücü ilaçlar bebeğin sağlığını tehlikeye atabileceği için doktor onayı olmadan bu tip ilaçlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte yüksek ateşe sebebiyet vermemek için çok sıcak mekanlardan uzak durmalı, alerjik yiyecekler tüketmemeli, aşırı yaz sıcaklarında dışarı çıkılmamalıdır. Ayrıca hamilelik boyunca sauna ve hamam gibi mekanlardan uzak durmalı, evde yapılan banyo ve duşlarda su sıcaklığına dikkat edilmeli eğer su 39 derecede ise 15, 40-41 derece ise 10 dakikadan uzun banyoda kalınmamalıdır. Ateş 1 veya 1.5 gün boyunca geçmiyorsa , beraberinde enfeksiyon, karın ağrısı, kusma, karında kasılma gibi durumlar görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.