Hamilelikte Seyahat için İpuçları

Eğer seyahat etmeyi engelleyecek herhangi bir rahatsızlığınız ya da risk yoksa hamilelikte seyahat etmek oldukça farklı bir deneyim olabilir. Sadece belli başlı bir takım şeylere dikkat ederek hamileliğinizde de yolculuğa çıkabilir, bebeğinizle birlikte daha önce görmediğiniz yerleri keşfedebilirsiniz.

Hamilelikte Seyahat için İpuçları

1 . Hazırlık Yapın 

Yolculuğa çıkmadan önce yanınızda bulunması gereken eşya, ilaç vs. gibi şeylerin bir listesini yapın. Bu hem sizin yolculuk öncesi stresinizi atmanızı sağlar hem de seyahatte önemli ihtiyaçlarınız yanınızda olur.

2 . Beslenmenize Önem Verin

Özellikle yolculuklarınız sırasında beslenmenize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir. Uzun süreli açlıklar sadece sizi değil bebeğinizi de aç bırakır. Tatilin heyecanına kapılarak yemek yemeyi unutmamalı, sık sık enerjisi yüksek sağlıklı gıdalar ile beslenmeli, fındık, badem, kuru meyve, tahıllı gıda vb. besinlerden oluşan ara öğünlerinizi atlamamalısınız.

3 . Sıvı Tüketimi

Tatilde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri sıvı tüketimi. El çantanızda mutlaka bir şişe su bulundurmalı ve belirli aralıklar ile sıvı almalısınız.

4 . Kıfayetlerinizi Uygun Seçin

Tatilinizde seçeceğiniz kıyafetler seyahatinizin kalitesini etkiler. Örneğin dar, sentetik, vücuda yapışan kıyafetler hem rahat hareket etmenizi engeller hem de sıcak ve nemin etkisi ile mantar oluşumunu tetikler. Pamuklu iç çamaşırları ve nefes alan, bol kıyafetler tercih edin. Eğer deniz ya da havuza girecekseniz çıktıktan sonra mutlaka ıslak mayonuzu değiştirin.

5 . Ön Plana Rahatınızı Alın 

Normal zamanlarda tatillerinizi bol hareketli, aktiviteli geçiriyor olabilirsiniz ancak hamilelikte önceliğinizi hareketten çok rahatlığa verin. Bu süreci hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecek bir süreç olarak görün. Gevşemeye rahatlamaya çalışın, stresli ortamlardan uzak kalın, bol bol temiz hava soluyun ve kendinizi dinlendirin.

6 . Yolculuk Öncesi Doktorunuza Görünün

Yolculuğa çıkmadan önce doktorunuza kontrole giderek seyahat hakkında onay almak kafanızın daha rahat olmasına yardımcı olur. Eğer bebek ve sizin için risk oluşturacak herhangi bir durum bulunmuyorsa doktorunuz seyahatinize onay verecektir. Doktorunuzdan ayrıca seyahatte ihtiyacınız olabilecek ilaçların bir listesini isteyin ve seyahat boyunca doktor onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde hamileliğinizde keyifli ve güven içerisinde bir seyahat süreci geçirebilir, kendinize ve bebeğinize özel anılar katabilirsiniz.