Hamilelikte Mutlaka Yenmesi Gereken Yiyecekler

Hamilelik döneminde annenin sağlığına normal zamandan çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bu sağlıklı yaşam sürecinde en önemli konu ise beslenme. Hamilelikte bazı yiyeceklerin yenmesi anne adayı için oldukça zararlıyken bazı yiyeceklerin de tüketilmesi ekstra fayda sağlar. ( Bknz : Hamilelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler )

Hamilelik döneminde ekstra protein ve kalsiyum almak, bazı vitaminlerden daha fazla yararlanmak gerekir. İşte gebelik döneminde anne adayının mutlaka tüketmesi gereken yiyecekler listesi;

hamilelikte-ne-yemeli1 . Baklagiller

Gebelik döneminde günde ortalama 75 – 100 gram protein almak gerekir. Baklagillerde de yüksek miktarda protein, kalsiyum, demir, çinko ve lif bulunur. Barbunya, nohut, fasulye, mercimek, bezelye gibi baklagil çeşitlerini mümkün olduğunca tüketmeye özen göstermelisiniz.

2 . Havuç

Havuç özellikle bebeklerin gelişim aşamasında bebeğin  diş, göz ve kemik gelişimini vitaminler ile destekleyerek güçlendiriyor.

hamilelikte-ne-yemeli3 . Mango

A vitamini, C Vitamini ve Potasyum içeren mango meyvesi, doktorlar tarafından da hamilelik döneminde önerilen yiyecekler arasında. Salatalarda , çorbalarda ya da meyve olarak tüketebilirsiniz.

4 . Tam Tahıllı Besinler

Gebelikte tüketilmesi gereken yiyeceklerden biri de tam tahıllı yiyeceklerdir. Tam tahıllı yiyecekler yüksek oranda folik asit ve demir içerirler. Folik asit hamilelik sürecinde oldukça faydalıdır. Günde ortalama 1000 mg folik asit içeren gıdalardan tüketmek gerekir.

hamilelikte-ne-yemeli5 . Yumurta

Omega 3 kaynağı yumurta, anne karnındaki bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu amio asitleri sağlayan proteinleri karşılar. Ancak kesinlikle az pişmiş ya da çiğ tüketilmemesi gereken yumurtayı mutlaka çok pişmiş şekilde tüketmek gerekir. Ayrıca yumurta annenin hamilelik sırasında fazla kilo alımını da engeller.

6 . Dut

Yüksek miktarda potasyum ve C vitamini içeren dut, ayrıca lif bakımından da zengindir. Ara öğünlerde ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi dut çeşitlerinden tüketebilirsiniz.

7 . Kırmızı Biber

A vitamini, C vitamini ve B6 vitaminlerini içeren kırmızı biber, hamilelik döneminde tüketildiğinde hem annenin hem de bebeğin gelişimi için yeterli vitaminlerin karşılanmasını sağlar.

hamilelikte-ne-yemeli8 . Az Yağlı Yoğurt

Az yağlı yoğurt sütten daha fazla kalsiyum içerir ve protein de yoğurtta oldukça oldukça fazladır. Kalsiyum bebeğin kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Ayrıca hamilelik esnasında fazla kilo alımını engeller. Yoğurdun içerisine taze meyveler katarak sağlıklı ara öğünler oluşturabilirsiniz.

9 . Su

Hamilelikte su tüketimi oldukça önemlidir. Normal şartlarda günde minimum 8 bardak su tüketmek gerekirken, hamilelikte bundan daha fazla tüketmek gerekir.

10 . Avokado

Folik asit, B6 ve C vitaminleri içeren avokado lif bakımından da oldukça güçlüdür. Lif sayesinde kabızlığı engeller, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bulantıyı keser, fazla kilo alımını önler, ayrıca bebeğin sinir ve beyin sistemini geliştirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir