Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde anne adayının ağız ve diş sağlığını koruması bebeğin de ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bir çok anne adayı hamilelik döneminde sağlıklı beslenmeme ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklı diş ve diş eti sorunu yaşıyor. Hamilelik sürecine olumsuz etki yaratan bu süreç dikkat edilecek bazı noktalar sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı için Yapılması Gerekenler

hamilelikte-dis-sagligiHamilelik döneminde annenin ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi bebeğin de diş gelişimini etkileyen bir süreç. Bebeğin diş gelişim süreci hamileliğin 5. ve 6. haftalarında başlıyor. Anne adayı bu süreçte doğru beslendiğinde ve diş sağlığı için gerekli bakımı sağladığında bebeğin de sağlığını aynı şekilde koruyabilecektir.

Doğru Beslenme

Anne adayının hamilelik döneminde yeterli vitamin ve mineralleri alıyor olduğundan emin olması gerekir. Başta A, C ve D vitaminleri olmak üzere fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin tüketimini düzenli sağlıyor olması gerekir. Beslenme programında bu vitamin ve mineraller açısından zengin olan taze meyve ve sebzeler mutlaka yer almalı, ayrıca süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum kaynaklarını bol bol tüketmelidir. Düzenli olarak et, balık ve yumurta gibi besinleri de beslenme programına dahil etmelidir. Özellikle kalsiyum ağırlıklı bir beslenme süreci sadece diş ve diş eti sağlığı için değil bebeğin kemik sağlığının gelişimi için de oldukça önemlidir.

Anne adayının hamilelik döneminde günlük ortalama 1200 ile 1500 miligram arasında kalsiyum alması gerekir. Süt, peynir, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum kaynaklarından bu ihtiyaç karşılanabilinir.

Doğru Bakım

Gebelik sürecinde anne adayının tükürüğündeki asit miktarı da artış gösterir. Bu durum dişlerin daha kolay çürümesine sebep olduğu gibi ağız sağlığını olumsuz etkileyecektir. Aynı şekilde hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kusma, yine diş çürüğü riskini artıran bir durumdur. Tüm bunlar göz önüne alındığında anne adayının ağız hijyenine dikkat etmesi her zamankinden daha büyük önem taşır. Yemek sonraları dişler mutlaka fırçalanmalı, kusma yaşandığında yine dişler fırçalanarak ağız temizlenmelidir. Hamileler için özel gargaralar ile ağız mutlaka gargara ile temizlenmelidir. Tüm bu süreç doğru ve sağlıklı bir beslenme ve bakım ile geçirildiğinde anne ve bebeğin ağız ve diş sağlığı korunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir