Hamilelikte Cinsel Yaşam

Halk arasında hamileliğin özellikle ilk aylarında cinsel yaşamın, bebeğe zarar vereceği, bebeğin sakat doğacağı, düşük ya da ölüm riski bulunduğu gibi düşünceler söz konusudur. Ancak bu düşüncelerin hiçbirinin bilimsel  bir dayanağı yoktur. Cinsellik ve cinsel istek, doğuştan bulunan bir dürtüdür. Hayat kadar doğal olan üreme isteği hamilelik sırasında da bu tip düşünceler ile sınırlandırılmamalı, bebeğe ya da anne adayına bir zarar vereceği  düşünülmemelidir.

Gebelik sırasında anne adayının tüm hayatı, fiziksel ve ruhsal dünyası değişir. Normal zamanlarda ona sıradan gelen şeyler, gebelik esnasında korkutucu gelebilir. Buna cinsel yaşam da dahildir. Birçok anne adayında gebeliğin ilk aylarında, henüz adaptasyon süreci tamamlanmadığı için cinsel istekte azalma görülür. Buna bebeğe bir şey olacağı korkusu da sebep olur. Gebeliğin ilerleyen aylarında, adaptasyon sürecinin de tamamlanması ile birlikte cinsel istekte artış gözlenebilir. Ancak burada da rahmin iyice büyümüş olması, cinsel ilişkiyi teknik olarak zorlar ve anne adayında ağrı ve acıya sebep olabilir. Bu durum cinsel istekte tekrar bir azalmaya yol açabilir.

Sağlıklı süren, anne adayının ve bebeğin hiçbir risk içermediği bir gebelikte, gebeliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişki yaşamakta herhangi bir sorun yoktur. Son 4 haftada ise cinsel ilişki genellikle önerilmez. Bunun sebebi erkeğin ejekulasyon sıvısı içinde bulunan bazı maddelerin rahim kasılmasına yol açabileceği düşüncesidir.

Bunun dışında cinsel ilişkinin önerilmediği ya da yasaklandığı bazı durumlar söz konusudur. Eğer anne adayı geçmişte düşük ya da erken doğum gibi bir durum yaşadıysa , gebeliğin ilk 2 ayında cinsel ilişkinin kısıtlanması önerilir. Bunun dışında gebeliğin herhangi bir döneminde vajinal kanama görülürse, tehdit ortadan kalkana dek cinsel ilişki yasaklanabilir. Yine erkek ya da kadında genital enfeksiyon teşhis edilirse, enfeksiyon tedavisi tamamlanana kadar cinsel ilişki önerilmez.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, gebelikte cinsel ilişki yaşamak, anne adayı ve bebek sağlıklı olduğunda ve gebelik herhangi bir risk içermediğinde güvenlidir. Bebeğe ve anne adayına bir şey olacağı korkusu ile bu dürtüyü bastırmak yersizdir. Ancak bununla beraber eğer anne adayında psikolojik bir korku bulunuyorsa ve cinsel isteğinde azalma varsa bu durum anlayış ile karşılanmalı ve anne adayı kesinlikle zorlanmamalıdır.