Hamilelikte Beslenme Önerileri

Normal yaşamda sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni her zaman önemlidir ancak konu gebelik olduğu zaman bu konu bir kat daha fazla önem taşır. Anne adayının hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için normal zamanlara oranla biraz daha dikkatli beslenmesi gerekir. Hamileyken diyet yapılır mı, gebelikte beslenme alışkanlıkları nasıl olmalı, neler tüketilmeli neler tüketilmemeli sizler için derledik.

Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Bebekler anne rahmine düştükleri andan itibaren annenin tükettiği yiyecekler ile beslenmeye başlarlar. Tüm gelişim ve büyüme süreçlerini de bu beslenme alışkanlıkları destekler. Bu yüzden hamilelikte beslenme konusu oldukça büyük önem taşır. Hamilelik sürecinde ağır diyetler uygulamak bebeğin sağlığı açısından sakıncalı olabilir. Hamilelik sürecinde amaç kilo almamak değil bebeğin gelişimine katkıda bulunacak şekilde doğru ve sağlıklı beslenme olmalıdır. Bu yüzden bir uzman kontrolünde sağlıklı bir beslenme programı uygulamak en sağlıklısı olacaktır.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

  • Gebelik döneminde normal dönemlerde olması gereken gibi yağlı, işlenmiş ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Hamur işi çeşitlerini ise mümkün olduğunca kısmak önem taşır. Aşırı kalori içeren yiyecekler ekstra kilo yol almaya yol açabilir.
  • Süt ve süt ürünleri kaliteli kalsiyum ve protein kaynaklarıdır. Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ve annenin sağlığını koruyabilmesi için kalsiyum ve protein desteği alması gerekir. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler günlük beslenme programına dahil ederek bu destek karşılanabilir.
  • Şeker tüketimi boş tüketim olduğu gibi aşırıya kaçıldığında oldukça zararlı da olabilir. Hamilelik sürecinde şeker ihtiyacının karşılanması için mısır ve fruktoz  şurubu içeren şekerli atıştırmalıklar yerine sağlıklı kuru meyveler, hurma, keçiboynuzu, doğal bal gibi alternatifler değerlendirilebilir.
  • Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır. Haftada ortalama 3 kez yumurta tüketmek protein ihtiyacını karşılayacaktır.
  • Sıvı tüketimi konusunda hamilelik sürecinde çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı yerine bitki çayı, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları eklenmelidir. Asitli içecekler ve hazır meyve suları beslenme programından çıkarılmalıdır.
  • Hem böbreklerin çalışması hem de hamilelikte kabız probleminin önüne geçilmesi için bu süreçte bol su tüketimi sağlanmalıdır. Günde en az 10 bardak ( idrar rengi şeffaf renkte olacak şekilde ) su tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir