Hamilelik Belirtileri

Anne olmaya karar verdiniz ama hangi belirtilerin hamilelik belirtileri olduğunu bilmiyorsunuz. Ya da bazı belirtilere sahipsiniz ama hamile misiniz değil misiniz emin olamıyorsunuz. Bu yazıda hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik belirtileri ilk ne zaman başlar sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ?

Hamilelik gerçekleşmesi için öncelikle anne adayınının yumurtlama sisteminde, aynı zamanda babanın sperm sisteminde herhangi bir bozukluk ya da rahatsızlık olmaması gerekir. Sonrasında hamilelik sürecinin gerçekleşebilmesi için cinsel birleşmenin kadının yumurtlama döneminde gerçekleşmesi gerekir.

Düzenli regl olan kadınlar, regl döneminden 10 ila 15 gün sonra yumurtlama dönemine girerler, bu dönemde gerçekleşen cinsel birleşme sonrasındaki bir aylık süreç içerisinde gebelik meydana gelir.

Hamilelik haftası hesaplama için : Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik-belirtileri1 . Adet Gecikmesi

Hamilelik belirtilerinden ilki ve en kesin olanı adet gecikmesidir. Normal düzeninde regl olan kadın, bu dönemde regl görmez. Ancak kimi durumlarda anne adayı bu dönemde çok açık renkte bir kanama geçirebilir, bu kanama  embriyonun yerleşme kanamasıdır ve genelde adet kanaması ile karıştırılır. 1 -2 gün süren bu kanama lekelenme gibidir, regl kanaması ile karıştırılmamalıdır.

2 . Yorgunluk

Gebelik döneminde, gebelik hormonu olan progesteronun yükselmesi ile anne adayında gebelik öncesine göre yüksek oranda bir yorgunluk gözlenir. Sabah uyanmak istememe, akşam erken saatlerde uyuma, gün içerisinde uyuyakalma gibi durumlar bunun göstergesidir.

3 . Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Gebelik ile birlikte vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler, göğüslerde şişliğe, hassasiyete, büyümeye ve hafif ağrılara sebep olabilir. Ancak göğüslerde gerçekleşen bu durumlar, kimi zaman regl öncesi semptomlarında da görülebilir, bu yüzden ikisini ayırt etmek gerekir.

hamilelik-belirtileri4 . Sık İdrara Çıkma

Gebelik belirtilerinden bir diğeri de anne adayının normal zamandan daha fazla idrara çıkmasıdır. Rahmin büyümesi idrar torbasına baskı yapar ve bu da anne adayının normalden daha fazla idrara çıkmasına sebep olur. Hamilelik oluşmaya başladıktan 1 hafta sonra bile daha sık idrara çıktığınızı gözlemleyebilirsiniz.

5 . Bulantı ve Kusma

En sık yaşanan gebelik belirtilerinden bir diğeri de bulantı ve kusmadır. Özellikle 6 ile 12. haftalarda ve sabahları hamilelik-belirtilerigözlemlenen bulantılar, kimi anne adaylarında tüm güne de yayılabilir. Hormon seviyelerindeki değişimlerden oluşan bu bulantılar, normalde sevdiğiniz kokuların ya da yiyeceklerin bile midenizi bulandırmasına sebep olabilir.

6 . İştah Açılması / Aş Erme

3-4 aylık gebelik dönemlerinde aş erme durumu yaşanabilir. Her anne adayı aş erme yaşamasa da, kimi zaman daha önce hiç yemediği yiyecekleri bile canı isteyebilir.

7 . Baş Dönmesi

Anne adayı hamilelik döneminde kan basıncının ani düşmesi sebebi ile baş dönmeleri yaşayabilir. Rahmin yaptığı baskı, yeterli miktarda kan pompalamamasına sebep olduğundan ani baş dönmeleri anne adaylarında gözlenen bir durumdur.

hamilelik-belirtileri8 . Kokulara Hassasiyet

Gebelik döneminde koku hassasiyeti belirtisini hemen her anne adayı gösterir. Hormonlarda yaşanan değişiklikler, burnun koku alma duyusunu en üst seviyelere çıkarır. Bu da normalde tiksinmedi ya da hassasiyet göstermediği kokulardan rahatsızlık duymasına neden olur.

9 . Duygusal Değişimler

Hormonal değişimler, anne adayının ruh halinde de ani değişikliklere sebep olabilir. Çok kolay sinirlenme, hemen ağlama, aşırı hassas ya da aşırı sinirli olma, bir anda çok mutluyken ağlamaya başlama gibi ani ruhsal değişimler gebelik döneminde normal bir belirtidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir