Günlük Ne Kadar Su İçilmeli?

Yaşamımız için büyük önemi olan su, malesef bir çok insan tarafından yeterli değeri görmüyor. Aslında tüm hayatımızın en büyük ihtiyaçlarından biri olan ve vücut sağlığımız için her şeyden önemli bir yeri bulunan su, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için de oldukça önemli. Besin alışverişinin sağlanması, beyinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi, hücre yapısının doldurulması, sindirim sisteminin düzenlenmesi gibi bir çok konuda yardımcı olur.

Suyun vücut ve zihin sağlığı için tüm bu faydalarını biliyorken gereken değeri vermemek vücudumuza yaptığımız en büyük ihanetlerden biri . Herkes gün içerisinde az çok su tüketiyor evet, ancak doğru ve yeterli miktar nedir? Günde ne kadar su içmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

Günlük Ne Kadar Su İçilmeli?

gunde-ne-kadar-su-icmeliyimBir çok beslenme uzmanı su tüketimini kilo ile bağdaştırarak formüller ile net bir sonuç vermeye çalışıyor. Kimileri internet siteleri üzerinden günlük su ihtiyacını hesaplama yöntemlerine başvuruyor. Ama kafalarda yine hep aynı soru. Günlük ne kadar su içilmeli?

Günde ne kadar su içeceğinizi hesaplamak için formüllere ya da uzmanlara başvurmanıza gerek yok. Yapmanız gereken şey idrarınızı takip etmek.

Eğer yeteri miktarda su içiyorsanız böbrekleriniz de süzdüğü atıkları bol su ile atacaktır. Bu da idrarınızın renksiz ve kokusuz olmasını sağlar. Tam tersi eğer az su tüketiyorsanız yoğun, koyu sarı ve kokulu bir idrar gelir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak günlük su tüketiminizi kendiniz idrarınızı takip ederek hesaplayabilirsiniz. Bu takibi yaparken şu yolları da uygulayabilirsiniz;

  • Kendinize gün içerisinde tüketmeniz gereken bir su hedefi verin. Ortalama su tüketimi kadınlar için 2 litre erkekler için ise 3 litre olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda su içmeye çalışın.
  • Hedefinizi tamamladıkça idrarınızı takip edin. Eğer söylediğimiz gibi açık, kokusuz bir idrar geliyorsa su tüketiminiz doğrudur bu şekilde devam edin. Ancak hala kokulu ve koyu bir idrar geliyorsa sıvı alımını artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir