Günlük Detoks Önerileri

Detoks için en uygun zamanlar mevsim geçişleri. Yoğun iş temposu, günlük koşuşturmalar, hava kirliliği vs gibi etkenlerden dolayı vücudun kendini yenilemeye duyduğu ihtiyaç özellikle mevsim geçişlerinde kendini çok daha fazla belli ediyor. Gün içerisinde çok vaktinizi almayacak bazı detoks önerilerini uygulayarak bedeninizi temizleyerek zihninizi rahatlatabilirsiniz.

İşte evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz günlük detoks önerileri;

detoks-onerileri1 . Dil Kazımak

Dil temizlemek özellikle yogiler tarafından da yıllardır uygulanan bir arınma yöntemi. Bazı öğretiler dil temizlemeyi, beden, zihin ve ruh dengesini kurmada yardımcı bir erken olarak görür. Ayrıca dili kazımak tat alma tomurcuklarınızı yeniler, iştahı düzenler, tüm bedene etki eden bölgelerdeki enerjiyi canlandırır.

Gün içinde dişlerinizi fırçaladıktan sonra Dil Sıyırıcı ile dilinizi arkadan öne doğru sıyırarak gerçekleştirebilirsiniz.

2 . Limonlu Su

Limonlu su en güçlü detoks yöntemlerinden birisi. Limonlu su bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır, cildi temizler ve arındırır, enerji verir, ruhu canlandırır, vücuttaki toksinlerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlar, ayrıca kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Bu kadar faydası olan limonlu suyu sabahları kahvaltıdan 15- 20 dakika önce içerek günlük detoks olarak uygulayabilirsiniz.

detoks-onerileri3. Vücudu Fırçalama

Dil kazımanın dışında vücudu canlandıran ve toksinlerden arındıran detoks önerilerinden biri de kuru vücudu fırçalamak. Kuru vücut fırçalamak kan dolaşımınızı hızlandırır, lenf drenaj sisteminizin çalışmasını sağlar bu da vücuttan toksinlerin daha rahat atılmasını sağlar ve ayrıca cildinizi ölü deriden arındırır.

Her gün sadece birkaç dakika ayırırarak tüm vücudunuzu bitkisel bir fırça ile fırçalayabilirsiniz. Fırçayı her fırçalama işleminizde kalbinize doğru hareket ettirmeniz; yani bacaklarınızı yukarı doğru, kollarınızı gövdenize doğru fırçalamalısınız. Buradaki asıl amaç kanı kalbinize doğru itmek gibi düşünülebilir.

4 . Sıcak Havlu

Sıcak havlu ile masaj yapmak sanırım sizi en mutlu edecek detoks önerilerinden birisi. Evde kendi kendinize spa uyguladığınızı varsayabilirsiniz. Sıcak havlu ile yapılan masaj kas gerginliklerinizi alır, stresinizi geçirir, lenf sistemini harekete geçirir, zihninizi rahatlatır ve sizi oldukça rahatlatır.

Sıcak havlu ile yapacağınız masajı duş esnasında ya da duştan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Havlunuzu sıcak su ile ıslatarak vücudunuza yavaşça masaj yaparak sıcak havlu detoksunu yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir