Günde Tek Öğün Yemek Faydalı mıdır?

Günde iki öğün yemek yemenin, sağlıklı bir yaşam için yeterli olabileceği çoğu diyetisyen ve uzman tarafından ifade edilirken, bazı diyetisyenlere göre ise günde tek öğün yenen yemek; sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli olabiliyor. Uzmanlara göre dengesiz bir şekilde aşırı beslenme alışkanlığı kazanan kişiler; obeziteye yakalanırken, günde tek öğün tüketenlerde böyle bir rahatsızlığa yakalanma durumu söz konusu bile değil.

günde tek öğün yemekDiabet, hipertansiyon gibi önemli rahatsızlıkların ardında aşırı besin tüketimi olduğunu savunan uzmanlar; insanların genetik ve fizyolojik yapısının tek öğün ile beslenmeye uygun olduğunu düşünüyor. Günde 180 gram yağ harcayarak yaşamın sağlıklı bir şekilde devam ettirilebileceğini düşünen uzmanlar, günde 2 litre su tüketilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Ancak 1 ana öğüne 1 ya da 2 adet ara öğün eklendiği takdirde kişinin sağlıklı kalma şansı da yükseliyor. Tabii ki günde tek öğün beslenmeyi düşünen kişilerin öncelikle günlük kalori ihtiyaçlarını tespit etmeleri, ardından da öğünlerini bu kalori miktarına göre hazırlamaları gerekiyor.  Doğal ve dengeli beslenmenin yeterli olduğuna inanan diyetisyenlere göre kişinin 12 saat aç kalması; bu sürede yalnızca sıvı tüketmesi, metabolizmanın daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Az yemek yenildiğinde daha sağlıklı olunacağına dair beyne telkinlerin gönderilmesi; kişinin bu sürece alışmasını sağlarken, günde sadece bir öğün tüketmek vücut organlarının da görevlerini daha iyi yerine getirmelerini sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir