Günde 2 Öğün Beslenin, Kilo Verin

Özellikle son yıllarda, kimi beslenme uzmanlarının önerilerine göre ara öğünler ile birlikte günde 6 öğün yemek yemek kilo aldırırken günde 2 öğün yemek yemek kilo verdiriyor. Günde iki öğünle beslenmenin en doğal yeme şekli olduğunu belirten uzmanlar, birçok beslenme uzmanının aksine sık aralıklarla değil, günde 2 öğün diyet programı ile yemek yemeyi öneriyor.

Başlangıç olarak Amerikada yaygınlaşmaya başlayan günde 2 öğün diyet programı, ülkemizde de adını duyurmaya başladı. Peki günde 2 öğün ile beslenme programını savunan uzmanlar bu konuda neler diyor bir bakalım.

346038_tumblr_mk3p13vscw1rlzvmho1_500

Ara öğünler ile birlikte günde 6 öğün ya da 8 öğün gibi yapılan beslenme programlarının insanları obeziteye sürüklediği, açlık süresi azaldıkça vücudun yağ yakmasının zorlaştığı, sık öğünler ile yemek yemenin karaciğeri yağlandırdığı söyleniyor. Amerikan Tarım Bakanlığı ‘nın yapmış olduğu araştırmalara göre;  günde sadece bir kez büyük bir öğün yemek, günde üç normal öğün yemek yemeye oranla kilo kaybına ve vücut yağının azalmasına neden olurken tansiyon değerlerini yükseltiyor.

Günde üç ya da daha fazla öğün yemek yemenin biyolojik bir nedeni olmadığını söyleyen uzmanlar genlerimizin de beyaz un ve şekerli gıdalara alışkın olmadığını öne sürüyor. Beyaz un ve şekerli gıda tüketiminin fazla insüline sebep olması sebebiyle, fazla tüketen insanlarda şişmanlık, huzursuzluk, baş ağrısı, kronik yorgunluk gibi ciddi sorunlar ortaya çıkıyor.

günde-2-öğün-diyeti

Peki günde 2 öğün yemek yeme programı nasıl uygulanmalı. Güçlü bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeği. Güçlü bir sabah kahvaltısı yapmalı ( Zeytin, peynir, yumurta, tereyağı, kaymak, mevsim yeşillikleri ) ve çok geç saatlere kalmadan proteinden zengin gıdaların yer aldığı hafif bir akşam yemeği yemelisiniz. Akşam yemeğinin saat 19:00 ‘ı geçmemesi çok önemli. Akşam yemeği öğününden yarı aç kalkılması gerekir. Meyveleri akşam yiyerek yatmak tehlikelidir, o nedenle sabah kahvaltıda yemek daha sağlıklı olabilir.

Günde iki öğün yemenin sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak için daha doğru olduğunu savunan uzmanların yanında bunun yanlış ve artılarından çok eksileri olduğunu savunan uzmanlar da bulunuyor. Diyetin kişiye özel olduğunu, günde iki öğün beslenmenin kısa vadede kilo vermeye faydalı olabileceğini ama uzun vadede 6 öğün beslenen kişilerin 2 öğün beslenenlere oranla daha kolay ve zorlanmadan hedefe ulaşabileceğini vurguluyor.

6 öğün diyeti

Sonuç olarak günde 2 öğün diyet ile beslenme ya da 6 öğün beslenme, hiç bir öğün değişikliğini diyetisyen ya da doktorunuza sormadan yapmamanızı, sağlıklı beslenmek için size ve bünyenize özel beslenme biçimini bulmanızı öneririz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir