Gripten Korunmanın 7 Yolu

Kış aylarının gelmesi ile birlikte grip salgınları da tekrardan etkisini göstermeye başladı. Özellikle çocuk ve zayıf bünyeli kişileri etkileyen grip,  günlük hayatı olumsuz etkilemenin yanı sıra uzun sürmesi ve beraberinde getirdiği rahatsızlıklar ile oldukça can sıkıcı. Peki gripten korunmak için ne gibi bir yol izlenebilir? Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Gripten Korunmanın Yolları

1 . Kahvaltı Yapın

Güne kahvaltı ile başlamak kan şekerini dengeleyerek kasların ve beynin ihtiyacı olan glikozu sağlar. Protein bazlı , sebze ve meyvelerin bulunduğu bir kahvaltı size ihtiyacınız olan enerjiyi sağladığı gibi güne güçlü ve sağlıklı bir başlangıç yaparak hastalıklara karşı direnç göstermenize yardımcı olur.

2 . Havalandırın

Kış aylarında soğuk havanın gelmesi ile birlikte ev, ofis gibi kapalı olanlar genellikle çok fazla havalandırılmaz. Bu da havada bulunan mikropların uzun süre ortamda kalarak bulaşıcı etkisinin artmasına sebep olur. Ev ya da iş yerlerini sık sık havalandırmak hem oksijen ihtiyacını karşılar hem de gribe karşı koruyucu etki yaratır.

3 . Sağlıklı Beslenin

Özellikle hava değişimlerinde protein, vitamin ve mineral oranı yüksek gıdalar ile beslenmek sağlığınızı korumanıza, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. Hem bitkisel hem hayvansal proteinleri beslenme programınızdan eksik etmemeli, sık sık taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.

4 . Su İçin

Kış aylarında vücudun sıvı ihtiyacı da artar. Çay, kahve gibi içecekleri tüketmek yerine bol bol su içmek hem vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar hem de vücudunuzda detoks etkisi yaratarak zararlı toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır.

5 . Balık Tüketin 

Balık içerdiği Omega-3 sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada en az 2 -3 kez taze balık tüketerek ihtiyacınız olan Omega-3 ‘ü karşılayabilirsiniz.

6 . Uykunuzu Düzenleyin

Uyku vücudun dinç ve sağlıklı kalması için gereken en önemli faktörlerden biri. Kalitesiz uyumak, uykuyu almamak vücut direncinizi düşürdüğü gibi, hastalıklara daha kolay yakalanmanıza sebep olur. Beyin, karaciğer, akciğer gibi hayati değeri yüksek organlarınızın çok daha sağlıklı çalışabilmesi için uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

7 . Hijyene Dikkat Edin

Grip virüsleri hapşırma, öksürme gibi şeyler yolu ile iletilse de fizksel temas da gribin ana sebepleri arasında yer alır. Eğer elleriniz enfeksiyon kaptıysa ve gerekli hijyen sağlanmadıysa elinizi ağız, burun ya da gör gibi organlara değdirdiğinizde grip virüsünü direkt olarak kapabilirsiniz. Bunu önlemek için ellerinizi sık sık yıkamalı, kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz.