Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gripten Korunmanın yollarıYazın bitip serin sonbahar günlerinin başlaması ile birçok kişinin korkulu rüyası olan grip meydana çıkar ve maalesef birçok kişiyi yatağa düşürerek sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olur. Grip çok basit bir hastalık gibi görünse bile, her yıl binlerce çocuk ve özellikle yaşlının bu sebeple hayatını dahi kaybettiğini bilmenizde fayda var.  Ama gribe yakalanmamak, en azından bu riski en aza indirmek için yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor.

 

  • Elbette ilk tavsiye ve en önemli önlem grip aşısı olmaktır. Grip aşısı olarak gribe yakalanma riskini % 80 oranında azaltabilirsiniz. Bu oran yaşlı kişiler ve çocuklarda % 60’lara kadar düşer.

Gripten Korunmanın yolları

  • Sık sık elleri yıkamak ve bu sayede mikroplardan olabildiğince uzak durmak önemlidir. Grip her ne kadar hava yoluyla bulaşan bir hastalık olsa da, ellerinizi doğru şekilde yıkayarak birçok bakteriyel ve virütik hastalıktan korunabilirsiniz.
  • Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek adına beslenmenize özen göstermelisiniz. Çünkü bağışıklığınız ne kadar kuvvetli olursa gribe yakalanma riskiniz de o oranda azalır. Bu bakımdan bol bol sebze ve meyve yemek, yeteri kadar su içmek, hergün 1 kase kaymaksız yoğurt yemek ve gerekirse vitamin takviyesi yapmak gerekir.
  • Bu dönemde vücudu zayıflatan alkol ve sigaradan ne kadar uzak durusanız grip virüsünün vücudu ele geçirmesini o oranda engellemiş olursunuz.
  • Spor yapmanın da bu dönemde vücudun dinçliğini korumada çok etkisi bulunuyor. Hayatınızdan hareket etmeyi ve sporu çıkarmazsanız birçok koruyucu hormon salgılayarak sağlığınıza özen göstermiş olursunuz.
  • Yine stres altında olmak da bağışıklığı zayıflatan durumlardandır. Bu nedenle mümkün olduğu sürece stresten uzak durmak çok önemlidir. Yine kalabalık ortamlarda ne kadar çok sık durursanız, gripli bir kişiye temas etmeniz veya havadan grip virüsü kapmanız da o kadar olası olur.
  • Her şeye rağmen gribe yakalanırsanız, en kısa sürede bağışıklığınızı güçlendirmeye çalışın. Asla grip olduğunuz için gereksiz yere antibiyotik kullanmayın çünkü antibiyotikler grip için yararsızdır. Eğer 1 hafta süre içerisinde grip geçmezse mutlaka doktora gidin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir