Grip Aşısı Kime, Ne Zaman Yapılmalıdır?

Grip hastalığı özellikle soğuk kış günlerinde vücudun dirençsiz düşmesi ve grip virüsünün ortaya çıkması ile sık görülür. Genellikle vücudu bitkin düşüren hastalıklardan olduğu için yakalananı yatağa düşürmesiyle bilinir. Özellikle birçok insanın yanlış inanışına göre gribi antibiyotikle tedavi edebilmek mümkün değildir çünkü grip bakteriyel değil, virütik bir hastalıktır. Yani grip olunduğu zaman öyle keyfe göre antibiyotik almayı bırakmak gerekiyor. Bunun hastalığa hiçbir yararı olmadığı gibi bağırsak florası üzerinde de çok büyük zararları bulunuyor. Unutmayın grip karşısında her daim en iyi çözümü doktor verecektir. Elbette gribe yakalanmama şansınız da var.

Grip Aşısı Nedir?

grip aşısı ne zaman yapılmalıGrip aşısı her yıl bir tek doz şeklinde uygulanan bir aşıdır. Bu aşı Dünya Sağlık Örgütü’nün o yılki önerileri dikkate alınarak yapılır. Çünkü grip virüsünün özelliği çok hızlı bir şekilde kendini değiştirebilmesidir. Yani aslında grip her yıl mutasyona uğrayarak bir önceki yıldan farklı bir şekilde ortaya çıkar.

Grip aşısı genel olarak her yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapılır. Aşının etkisini gösterebilmesi için yaklaşık olarak 10 ila 14 günlük bir sürenin geçmesi beklenir. Bu süreden sonra aşının koruyuculuk yüzdesi ciddi derecedeartar. Bu oran sağlıklı yetişkinlerde % 80 kabul edilirse, yaşlılarda % 60’lardadır. Griple gelen yaşlı ölümlerinde hastaneye yatışları % 50 oranında azaltırken ölümleri % 80 – 90 civarında düşürür.

Grip Aşısı Kimlere Yapılır?

grip aşısı ne zaman yapılmalıHerhangi bir sağlık sorunu olmayan herkesin yaptırması önerilir. Mutlaka aşı olması gereken ve aşı olması önerilen gruplar olarak ikiye ayrılmıştır.

Mutlaka Aşı Olması Gerekenler: Bu hasta grupları gribin ağır etkileri ile mücadele edecek güce sahip olmadıklarından dolayı mutlaka aşılanmalıdır.

 • 65 yaşın üzerindeki kimseler,
 • Şeker hastaları, astım hastaları, akciğer hastaları, kalp hastaları,
 • Kronik bağışıklık zayıflığı olan kişiler,
 • Kanser hastaları,
 • Organ nakli yaptıran kişiler,
 • Huzurevi veya bakım evinde yaşlılar içerisinde çalışan personeller grip aşısı yaptırmalıdır.

Aşı Olması Önerilenler:

 • Mutlaka grip aşısı olması gerekenlerin yakınları veya onlarla sürekli temas halinde olan kişişer,
 • 50 – 64 yaş aralığındaki kişiler,
 • Astımı olan çocuklar veya yetişkinler
 • Son bir yıl içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı hastaneye yatırılması gerekmiş olan çocuklar
 • Tüm bu insanlar ile temas halinde olan kişiler

Ayrıca, 4 aylık hamileliğin üzerindeki kadınlar, HIV ile enfekte olmuş zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler, sık seyahat edenler ve grip nedeniyle ekonomik kayba uğramamak isteyen sporcular, iş adamları veya üretim çalışanlarının da grip aşısı olması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir