Gribe iyi Gelen Şeyler

Kış aylarının gelmesi ile birlikte düşen vücut direnci ve bağışıklık sistemi yüzünden grip riski de oldukça artıyor. Grip basit bir rahatsızlık gibi görünse de bütün bir kışı hasta ve yatakta geçirmenize yol açabilir. Ancak kış başladıktan sonra yapacağınız bazı küçük şeyler ile grip dönemini daha rahat atlatabilir ya da gribe yakalanmadan kışı rahatça geçirebilirsiniz.

Gribin Belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Kuru öksürük
  • Vücutta kırgınlık ve ağrı
  • Burun akıntısı, hapşırma
  • Boğaz ağrısı

Gribe iyi Gelen Şeyler Nelerdir?

1 . Bol Bol Sıvı Tüketmek

Grip olunduğunda özellikle ateş ile birlikte vücut büyük miktarda sıvı kaybeder. Bol bol su içmek, ıhlamur, nane limon, kuşburnu, adaçayı gibi bitki çaylarını tüketmek grip ile birlikte kaybedilen sıvı kaybını azaltır.

2 . İstirahat Etmek

Gribe iyi gelen şeylerden biri bol bol dinlenmek ve istirahat etmek. Vücudu yıpratan yorucu egzersiz ve aktivitelerden uzak durulmalı, sıcak ve konforlu bir ortamda dinlenilmelidir. Ayrıca ortalama 7 saat deliksiz ve rahat bir uyku da gribi daha kolay ve hafif atlatmaya yardımcı olur.

3 . İyi Beslenmek

Grip sürecinde beslenmeye de dikkat etmek gribin çabuk ve daha kolay geçmesi için oldukça önemli. Özellikle gribe iyi gelen C vitamini içeren turunçgilleri, koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeli, tavuk suyu içmeli, kayısı, mango, kivi gibi meyveler tüketmeli.

4 . Tedaviyi  Aksatmamak

Gribi uzatan ve daha ağır geçmesine sebep olan şeylerden biri tedaviyi aksatmak. Grip olduğunuzu hissettiğiniz an aile hekiminize gitmeli ve uygun bir tedavi süreci için ilaç ve antibiyotik tedavisi talep etmelisiniz. Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamaya özen göstermeli, vücut direncinizi yükseltecek vitamin takviyeleri yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir