Greyfurt İlaç ile İçilir mi?

Halk arasında kulaktan kulağa yayılan ” greyfurt ilaç ile içilmez ” söylemi ne kadar doğru bir söylem? Kış aylarında sıkça tükettiğimiz C vitamini kaynağı greyfurt tek başına içildiğinde oldukça sağlıklı bir meyvedir. A, C ve karoten, likopen deposu olan greyfurt, kansere karşı koruma sağlar, enfeksiyon hastalıklarını geçirir ve önler, kilo vermeye yardımcıdır, karaciğeri temizler. Ancak greyfurt bir ilaç ile birlikte tüketildiğinde sağlığınıza zarar veriyor olabilir.

Greyfurtu ilaç ile içtiğinizde bağırsaklardan emilme ve ilacın karaciğerde parçalanma aşamalarında bazı enzimlerin çalışması etkilenebilir. Greyfurt ilaç ile alındığında metabolizmayı bozar, parçalanamayan ilaçlar sonucu kanda çok fazla ilaç birikir. Bu da ilaçların etkisini artırarak zarar verici bir durum yaratabilir.

Örneğin yapılan bir araştırmada AIDS ilaçlarıyla birlikte greyfurt alındığında, greyfurtun içerisinde bulunan CYP3A4 enzimi ile ilaçların etkisini 40 kat artırdığı söyleniyor. Tam tersi olarak bazı ilaçların da etkisi oldukça yüksek oranlarda azaltabiliyor. Bu yüzden eğer ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu içmeden önce mutlaka doktorunuza danışarak tüketmenizde fayda var.

Greyfurtun etkilediği ilaçlar :

Bağışıklık sistemi :  Cyclosporine, Everolimus Sirolimus, Tacrolimus

Kanser  : Crizotinib, Dasatinib Erlotinib, Everolimus Lapatinib, Nilotinib Pazopanib, Sunitinib Vandetanib, Venurafenib

Kolesterol : Atorvastatin, Lovastatin Simvastatin

Enfeksiyon  : Erythromycin, Halofantrine Maraviroc, Primaquine Quinine, Rilpivirine

Kalp :  Amiodarone, Apixaban Clopidogrel, Dronedarone Eplerenone, Felodipine Nifedipine, Quinidine Rivaroxaban, Ticagrelor

Sinir ilaçları :  Alfentanil (oral), Buspirone Dextromethorphan, Fentanyl (oral), Ketamine (oral), Lurasidone, Oxycodone, Pimozide, Quetiapine, Triazolam, Ziprasidone.
Mide Domperidone.

İdrar yolu :  Darifenacin, Fesoterodine. Solifenacin, Silodosin Tamsulosin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir