Göz Sağlığını Korumanın 5 Yolu

Vücudumuzun en önemli organlarından biri ve hayata açılan penceremiz olan gözlerimiz, dikkat edilmediğinde kısa sürede sağlığını kaybedebilecek bir yapıda. Göz sağlığını korumamak uzun vadede bulanık görmeye, gözde kuruluk hissine, odaklanma zorluğuna ya da göz yorgunluğuna sebep olabilir. Bu yüzden göz sağlığı korumak için bir takım önlemler almak şart.

Göz Sağlığını Bozan Şeyler

  • Telefon, televizyon ve bilgisayar başında uzun süre zaman geçirmek
  • Klima ve kuru hava
  • Konverjans yetmezliği
  • Kontakt lensler ile uyumak
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Gözleri ovalamak
  • Koruyucu gözlük kullanmamak

Göz Sağlığını Korumanın Yolları

1 . Vitamin Alın

Özellikle D , C ve A vitaminleri göz sağlığını koruyan vitaminlerdir. A vitamini göz kuruluğuna engel olur, C vitamini atarakt riskini azaltır, D vitamini ise gözü Maküler Dejenerasyon hastalığından korur. Düzenli bir şekilde bu vitaminleri içeren yiyeceklerden tüketebilirsiniz.

2 . Bilgisayar Kullanımına Dikkat Edin

Göz sağlığını korumak için bilgisayar kullanımını azaltmak şart. Ancak işiniz bilgisayar başındaysa ve sık sık bilgisayar ile vakit geçirmek zorundaysanız bilgisayar başındayken bilinçli olarak göz kırpma sayısını artırın. Ayrıca bilgisayar monitörünü tam karşıya değil, monitöre üstten bakabilecek bir hizaya getirin. Yani ekranın uzaklığını gözün harfleri okuyabileceği en uzun mesaje olarak ayarlayın. Mutlaka 50 – 55 dakika içerisinde 5 – 10 dakikalık molalar vererek gözünüzü dinlendirin.

3 . Makyajınızı Temizleyin

Nasıl bir ilgisi var diye düşünüyorsanız  bu madde sizi oldukça şaşırtacak. Sıvı ve kremli göz makyajları, temizlenmediğinde ve uzun süre gözde tutulduğunda bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Farklı bir durum da 3 aydan eski göz makyaj ve bakım ürünleri de göze zarar verir, enfeksiyon riskini artırır. Mutlaka her gün makyajınızı temizleyerek uyuyun ve 3 aydan eski göz ürünlerinizi kullanmayın.

4 . Rüzgardan Korunun

Rüzgarlı havalar göze zarar verebilir, bu gibi havalarda geniş çerçevesi bulunan gözlükler ile gözlerinizi koruyun.

5 . Su İçin

Su vücudun her organı için bir sağlık deposu. Bu durum göz sağlığı için de geçerli. Vücut susuz kaldığında, gözyaşı üretimi de azalır. Bu da gözün nemliliğinin azalmasına sebep olur. Günde en az 2 litre su içmek göz sağlığını korumak için yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir