Göz Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Beslenme programları genelde kilo vermeye ya da daha formda bir yaşam sürmeye yönelik hazırlanır. Ancak tükettiğiniz tüm yiyeceklerin vücudunuzun farklı alanlarına etkisi vardır. Hangi yiyecek hangi organa fayda sağlıyor bunu bilerek yola çıktığınızda çok daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz. Örneğin bazı yiyecekler göz sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle sürekli ekran, bilgisayar, telefon başındaysanız ya da sürekli çalışıyorsanız göz sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden daha fazla tüketmeniz gerekebilir. Göz sağlığına iyi gelen yiyeceklerden bazılarını sizler için derledik.

Göz Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

1 . Kapya Biber

Kapya biber tüm biber türleri arasında C vitamini değeri en yüksek biberlerden biridir. Ayrıca içerisinde A ve E vitaminlerini de barındırır. Tüm bu vitaminler yıpranan göz hücrelerinin onarılıp yenilenmesine katkı sağlar. Ayrıca katarakt riskini azaltır.

 

2 . Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Diyet programlarında da sıkça önerilen koyu yeşil yapraklı sebzeler zeaksantin, lutein gibi A vitamini öncülerini içerir. Bu öncüler göz sağlığını en iyi şekilde koruyan öncüler arasındadır. Düzenli olarak bu tip yiyecekler ile beslenmek, yemeklerde ve salatalarda mümkünse her öğün tüketmek göz sağlığınızı korumanızda oldukça yardımcı olacaktır.

 

3 . Ay çekirdeği ve Fındık

Ay çekirdeği ve fındık sağlıklı yağlar arasındadır. Güçlü E vitamini kaynaklarıdırlar. Günde 1 avuç ay çekirdeği ve fındık tüketmek göz sağlığını korumada oldukça yardımcıdır. Ayrıca E vitamini kataraktların önlenmesine ve makula dejenerasyonunun engellenmesine de yardımcı olur.

4 . Havuç 

Havuç güçlü bir A vitamini kaynağıdır. Beta karoten kaynağı olmasının yanı sıra E vitamini de içerir. Göz sağlığını koruduğu gibi gece görüşünü netleştirir, gözlerin herhangi bir ışından olumsuz etkilenmesini  engeller.

5 . Balkabağı

Balkabağı da tıpkı havuç gibi beta karoten ve E vitamini kaynağıdır. Göz sağlığını korur, gece görüşünü netleştirir, gözlerin herhangi bir ışından olumsuz etkilenmesini  engeller.

6 . Brokoli ve Brüksel lahanası

Vücudumuzun farklı bölgelerinde olduğu gibi göz hücrelerinde de serbest radikaller bulunur. Bu zararlı serbest radikaller antioksidanların yardımı ile atılır. Brokoli ve brüksel lahanası güçlü antioksidan kaynaklarıdır. Göz hücrelerinde bulunan serbest radikaller ile savaşarak göz sağlığını korur.