Goji Berry nedir? Faydaları nelerdir?

Modern tıpın yeni gözdelerinden biri de Goji Berry . Kilo vermek, zayıflamak isteyenlerin bolca konuştuğu, diyet listelerinde baş sırayı alan goji berry meyvesi çoğunlukla Tibet, Nepal ve Himalaya bölgesinde yetişiyor. Lycium barbarum ya da Türk kullanımı ile kurt üzümü olarak da adlandırılan goji berry üzüm, vişne ve cranberry arası bir tada sahip kırmızı parlak meyvelerden. Çalı olarak meyvesinden saplarına kadar değerlendirilen, yağlı saplarından ve bitkinin posasından güzellik kremi elde edilen bu çok yönlü meyvenin taneleri kurutularak kuru üzüm misali tüketilebiliyor.

Goji Berry Faydaları

1 . Yaşlanmayı yavaşlatır. Her insanın hayali, geç yaşlanmak , yaşlılığını mümkün olduğunca geciktirebilmek. Goji berry yaşlanmayı engellemese de yavaşlatan bir bitki. Özellikle uzak doğu kültüründe uzun yaşam için önde gelen bitkilerden olduğu bilinir. Lifli yapısı ve etkili anti oksidan özelliği sayesinde, anti aging yani yaşlanma karşıtı görevini görür ve cildin yaşlanmasını yavaşlatarak mümkün olabildiğince geciktirir.

goji-berry faydaları

2 . Goji berry ‘nin içeriğinde tam % 13 oranında protein bulunuyor. Bu oran protein oranı açısından kepekli buğdaydan bile daha yüksek bir orandır.

3 . C vitamini açısından çok değerli bir meyvedir, öyle ki portakalın içerdiği c vitamininin yüzlerce katını içerdiği söylenir. Bu da bağışıklığın artmasında, soğuk algınlıklarında bulunmaz bir maden gibidir.

4 . Kanser önleyici bir madde olan germanium içerdiği için, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş kanser önleyici birkaç bitki türünden biridir.

goji-berry nedir

5 . İçerdiği 19 farklı amino asit sayesinde yağ yakımını, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Düşük glisemik indekse sahip olmasından dolayı tokluk sağlar, açlık hissini geçirir bu da diyetlerde oldukça işinize yarayacaktır. Kilo artışında büyük etkisi olan nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteğinizi de azaltacaktır.

6 . Goji Berry faydalarından bir diğeri de  kanı temizler, kolestrolü düşürür. Yüksek tansiyonu belirgin biçimde önler, alzheimerden da korunmak için düzenli olarak tüketilmesi önerir.

7 . Anksiyete ve depresyonu hafifletir.

kurt üzümü faydaları

8 . İçeriğinde barındırdıkları sayesinde mide sorunları, gastrit, sindirim sorunları gibi problemlerinize de çözüm getirir.

9 . Kadınların menopoz süreçlerinde yaşadığı sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca cinsel iktidarsızlığa da çare olur. Kısırlık tedavilerinde de kullanılarak, kadınlarda doğurganlık yetisini arttırır, erkeklerde ise sperm hücrelerinin canlılığını sağlar ve testislerdeki hücrelerin stres kaynaklı azalmalarını önler.