Göbek Yağlanmasının Nedenleri

gobek-yaglanmasinin-nedenleriZayıf kadınlarda bile görülebilen göbek yağlanması; özellikle yaz aylarında bayanların korkulu rüyası haline dönüyor.

Göbek bölgenizdeki aşırı yağlanmanın bir türlü önüne geçemiyorsanız; özellikle tükettiğiniz tüm besinler göbek ve karın bölgenizde toplanıyorsa insülin dengesizliği ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Yüksek şekerli besin tüketimi sonrası ortaya çıkan insülin dengesizliğinin yanı sıra masa başı işlerde çalışmak, uzun süre hareketsiz kalmak vb. nedenler de göbek yağlanmasını etkileyen faktörler arasında bulunuyor.

Göbek yağlanmasının temel nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Glisemik indeksi yüksek besinler tüketmek

gobek-yaglanmasinin-nedenleri

 

Pirinç pilavı, patates, bezelye, havuç, kuru meyve glisemik indeksi yüksek besinler listesinde başı çekiyor.

Karbonhidrat açısından zengin olan besinler; kişide insülin dengesizliğine sebep olarak, göbek, bel ve karın bölgesindeki yağlanmalara zemin hazırlıyor.

Şeker oranı yüksek bu ürünleri tüketmek yerine elma, şeftali, çilek gibi meyveler tüketerek; göbek yağlanmasını durdurabilirsiniz.

  • İnsülin Dengesizliği

gobek-yaglanmasinin-nedenleri

İnsülin kandaki şekeri kontrol eden oldukça önemli bir hormon. İnsülin dengesi bozulduğu zaman kan değerlerinde bozulmalar ve göbek, karın, bel bölgesinde yağlanmalar baş gösteriyor.

İnsülin dengesizliğinin önüne geçebilmek adına gün içerisinde aç kalmamaya özen göstermek, az az ve sık yemek yemek gerekiyor.

Aksi halde vücudun uzun süre aç kalması, yeniden yemek yediğinizde vücudunuzun kendini korumak adına yediğiniz yiyecekleri tekrar yağ olarak depolamasına neden oluyor.

  • Beyaz ekmek tüketmek

Göbek ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olan bir diğer faktör; yemeklerle birlikte bol miktarda beyaz ekmek tüketmek!

Yemek yerken beyaz ekmek yerine yulaflı, çavdarlı ya da tam tahıllı ekmek tüketerek; göbek bölgesindeki yağlanmayı engelleyebilirsiniz.

Göbek bölgesindeki yağlanmanın nasıl önüne geçebilirsiniz?

  • Göbek bölgenizdeki kasları güçlendirmek adına sıkılaştırma hareketleri yaparak, salata ve yemeklerde zeytinyağı ve kanola yağı kullanarak, öğün aralarında fındık ya da ceviz tüketerek; yağlanmayı kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Doymuş yağ oranı az, doymamış yağ oranı yüksek Akdeniz tipi beslenme programı dahilinde beslenerek; yağ oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

Düzenli olarak aerobik hareketler yaparak, göbeğinizdeki fazlalıklardan mümkün olan en kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir