Göbek Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Göbek bölgenizde bir türlü önüne geçemediğiniz yağlanmalar ile başınız dertteyse, fazla kilolarınız olmamasına rağmen göbeğiniz yüzünden mayo ya da bikini giymekten çekiniyorsanız; öncelikle göbek yağlanmanıza neden olan faktörleri tespit ederek, işe koyulabilirsiniz.

Peki, göbek yağlanmasının nedenleri nelerdir? Yağlanma kimlerde daha çok görülür?

Göbek yağlanmasının nedenleri

  • Bol salgılanan insülin hormonu

Kandaki şeker miktarını kontrol altında tutan insülin hormonunun gereğinden çok salgılanması ya da kan değerinde bozulmalar görülmesi; göbek ve bel kısmında görülen yağlanmaların en önemli nedeni.

Özellikle vejetaryen beslenmeyi tercih eden ve bol bol karbonhidratlı besinler tüketen kişiler; en büyük risk gurubunda yer alıyor.

Bu yüzden göbeğinizdeki fazlalıklardan kurtulmak için mümkün olduğunca karbonhidratlı besinlerden uzak durmalısınız!

Göbek yağlanmasının nedenleri

  • Kadınlarda menopoz döneminde daha az salgılanan östrojen ve progesteron hormonları

Östrojen ve progesteron hormon üretiminin yavaşlaması, yağların bedenden atılmasını zorlaştırıcı bir rol üstlenmekte. Dolayısıyla vücuttan atılmayan bu yağlar, göbek bölgesinde birikerek, fazla yağlanmaya neden oluyor!

  • Aşırı stres, az ve düzensiz uyumak

Stres; vücuttaki yağı tutucu bir göreve sahip olduğu için en büyük düşmanlarımız içerisinde bulunmakta! Az ve düzensiz uyku, yağlanmaya davetiye çıkaran diğer etkenler.

  • Beyaz undan yapılmış yiyecekler

Göbek yağlanmasının nedenleri içerisinde tüketilen beyaz ekmeğin, epey önemli bir yeri var. Bu yüzden beyaz ekmek yerine çavdarlı, tam tahıllı ekmek tüketerek, yağlanmanın daha da ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz.

  • Günlük öğün miktarını azaltmak

Zayıflamak adına günlük öğün miktarını azaltarak, uzun süre aç kalmak; yapılan bir diğer hata. Bu yüzden de 2-3 saat arayla ara öğünlere yer vermeli, midenizi uzun süre aç bırakmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir