Gluten Nedir? Zararları Nelerdir? Tüketilmeli midir?

gluten nedirGluten bir çeşit proteindir ve genel olarak buğdayda olmasının yanında diğer tahıllarda da rastlanabilir. Çavdar, arpa ve yulafta da vardır. Gluten bir protein olmasını yanı sıra aslında sanayide hayvansal kaynaklı olan jelatinin yerine bitkisel kaynak olarak bir alternatif sunar. Tadı ve kokusu jelatinden daha iyidir ve daha ekonomiktir. Glutenin elastiğimsi özelliği hamurun o bildiğimiz yumuşak ama sert kıvamını sağlayan özelliktir. Hamurun dağılmamasını buğdaydaki gluten sağlar. Gluten olmadan hamur elde etmek, daha doğrusu gluten olmadan hamuru mayalamak neredeyse imkansızdır. Yaklaşık 30 farklı protein içeren buğdayın içerisindeki glutenin ve gliadin birleşerek sakız benzeri bir oluşum içerisine girer. Yani una su eklendiği zaman bu iki protein suyu tutarak gluten zincirleri oluşturur.
Çölyak adı verilen bir tür gluten duyarlılığı vücuda gluten girdiğinde alerjik sorunlara yol açar. İşte bu nedenle çölyak hastası olan kişiler gluten yiyemez çünkü gluteni sindiremezler. Gluten vücuda girdiğinde ince bağırsaklarda bulunan vilus isimli kıvrımlar zamanla kaybolur. Kaybolan bu viluslar nedeniyle kişinin tükettiği diğer besinlerden faydalanmak da güçleşir. Çünkü sindirilen besinlerin kana geçişini sağlayan viluslar artık yoktur. Özellikle çocukluk zamanında çölyak teşhisi konulamazsa büyümede gerilikler görülür. Erişkin kişilerde ise kemik erimesinden kansızlığa kadar birçok probleme yol açar. Yani birçok insan hiçbir şekilde sorun teşkil etmeyen ve rahatlıkla sindirilen gluten, çölyak hastalığı bulunanlar için oldukça tehlikeli bir hale dönüşür.
Glutene duyarlılık ne zaman ortaya çıkar? Belirtileri nedir?

gluten nedirGlutene duyarlılık henüz bebeklik çağında ilk defa tahıl tüketildiğinde görülebileceği gibi, daha sonraki yıllarda da ortaya çıkar. Çölyak denilen bu hastalığın belli bir yaşı yoktur. Çölyak belirtileri;

  • Dışkı içerisinde yağ bulunması (yağların sindirilememesinden dolayı)
  • Kalsiyum eksikliğine bağlı kemiklerde hassaslaşma, kolay kırılma
  • Sürekli devam eden yorgunluk hali (besin emilimi olmadığı için yeterli beslenememe durumu ortaya çıkar)
  • Vitaminlerin emilememesinde dolayı vitamin eksikliği belirtileri.
  • İshal, kabızlık
  • Deride renk değişimi

Gluten duyarlılığın bugün bilinen herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bu hastalığın tek çaresi gluten içermeyen gıdalar tüketmek yani glutensiz diyetle yaşamaktır.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0
  1. Merhaba,
    Bende uzun süredir glutensiz-şekersiz besleniyorum. Eger farklı tarifler arayanlar olursa destek olabilirim çünkü ilk başta yeme düzenini oluşturmak zaman alabiliyor. Bu yüzden sekersiz ve glutensiz tariflerimi blogumda yayınlıyorum:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir