Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir bitki ya da besin girmesin. Geçtiğimiz yıl beslenme programımıza dahil olan chia tohumu, kinoa, goji berry gibi yiyeceklere şimdi de adını belki de ilk defa duyacağınız ginkho biloba adlı besin ekleniyor. 5000 yıllık bir mazisi bulunan ve alternatif Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan Ginkgo biloba , yaşayan en eski ağaç çeşitlerinden biri. Yaprakları kullanılan ve oldukça faydalı olan ginkgo bilobanın faydalarını sizler için derledik.

Ginkgo Biloba Faydaları

1 . Astım Bronşit

Ginkgo bilobanın faydalarından en bilineni astım bronşite karşı oldukça iyi gelmesi. Astım ataklarını azaltan yaprak, enfeksiyonları engelleyerek sinir sistemini de rahatlatıyor, bronşları açarak rahat nefes almayı sağlıyor.

2 . Ruh Sağlığı

Ginkgo biloba kaygı ve endişe duygusunu azaltarak kişinin gün içinde rahatlamasına yardımcı oluyor. Stres hormonları üzerinde baskı yaparak stres seviyesinin azalmasını sağlayan Ginkgo biloba, depresyon ile mücadele aşamasında da oldukça etkili.

3 . Zihinsel Fonksiyonlar

Ginkgo bilobanın faydalarından bir diğeri de zihinsel faaliyetler üzerine. Konsantrasyonu artırmayı sağlayan, odak duygusunu güçlendiren ginkgo biloba, hafızayı kuvvetlendirerek Alzheimer hastalığı, hafıza zayıflığı, bunama ve hafıza kaybı gibi rahatsızlıklara karşı da koruyucu etki yaratıyor.

4 . Regl Düzeni

Düzenli olarak ginkgo biloba kullanmak regl düzeni sağlayarak adet semptomlarını en aza indiriyor.

5 . Kanser Tedavisi

Başta kolon ve yumurtalık kanseri olmak üzere farklı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olabiliyor.

6 . Şizofreni

Ginkgo bilobanın faydalarından biri de şizofreni tedavisinde etkin bir destek olması. Sinir sistemine etki ederek şizofreninin olumsuz etkilerini azaltan ginkgo biloba, tedavi sürecinde ( doktor önerisi ile ) etkin bir rol oynayabiliyor.

7 . Saç Dökülmesi

Ginkgo Biloba saçları güçlendirerek dökülmesini önlüyor, saçlara doğal bir bakım yapıyor. Özellikle erkeklere sıkça görülen kellik problemine bir çözüm olarak düşünülen ginkgo biloba, saç incelmesini ve saç dökülmesini büyük ölçüde azaltabiliyor.

Ginkgo Biloba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ginkgo biloba kullanırken eğer bir rahatsızlığınız bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız önerilir. Antidepresan, karaciğerde işlenen ilaçlar, nöbet önleyici ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları kullananların ginkgo biloba ile kullanılmaması oldukça önemlidir. Ayrıca ginkgo biloba ağacının meyvesi ve tohumları çiğ, taze ya da kurutulmuş şekilde kesinlikle tüketilmemelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir