Gebelikte Oruç Tutmak

Hamilelik ve hamilelik sonrası dönemi ( emzirme ) annenin beslenme biçimine normal zamanlardan biraz daha fazla dikkat etmesi gereken dönemler. Bu dönemlerde ihtiyaç duyulan protein, karbonhidrat, enerji, vitamin ve mineral miktarlarını göz önüne alarak her besin grubunun yer aldığı dengeli bir beslenme programı uygulanması hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını koruyacaktır. Eğer hamileliğiniz Ramazan ayına denk geliyorsa beslenme programını ile ilgili kafanızda bir takım soru işaretleri oluşabilir. Hamileyken oruç tutmalı mıyım? Gebelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte Oruç Tutmak

Bu sorunun cevabı kesin olarak yanıtlanmamış olmakla beraber, gebelikte oruç tutmanın bebeğe herhangi bir zarar verdiği ya da vermediği üzerine de net bir bilgi bulunmuyor. T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı bu soruya, gebelik ve çocuk emzirme döneminin oruç tutmamak için bir mazeret sayılabileceği, eğer anne adayı oruç tuttuğunda bebeğine zarar geleceğini düşünüyorsa oruç tutmayabileceği, hamilelik ya da çocuk emzirme gibi sebepler ile oruç tutmayan annelerin, tutmadıkları oruç sayısı kadar farklı bir zaman kaza edebileceklerini  yönünde.

Bilimsel veriler incelendiğinde ise bu konu ile ilgili bir fikir birliği bulunmuyor. Bazı yayınlanan kaynaklar oruç tutmanın, yenidoğan üzerinde hiçbir etkisi bulunmayacağını ya da olsa bile çok az bir etki yaratacağını söylerken, bazı kaynaklar ise hamilelikte oruç tutmanın bebeğin ileriki yaşlarında ve okul çağlarında sorun yaratabileceğini ileri sürüyor. Ancak şimdiye kadar yapılmış çalışmalar incelendiğinde oruç tutmanın bebeğin kilosu, zekası, APGAR skoru üzerinde herhangi bir sorun yarattığına rastlanmıyor.

Gebelikte Oruç Tutmak Hangi Durumlarda Tavsiye Edilmez?

  • Düşük riski olan hamilelerde
  • Kanaması olan hamilelerde
  • Gebeliğe bağlı şeker hastalığı, diyabet hastalığı bulunan hamilelerde
  • Gebeliği bağlı tansiyon yüksekliği bulunan hamilelerde

Eğer gebelik döneminde oruç tutmaya karar verdiyseniz ve sonrasında aşağıdaki durumlar ile karşılaştıysanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  • Kilo kaybı yaşanıyorsa ya da yeterli kilo alımı yoksa
  • Kendinizi çok fazla susuz hissediyorsanız
  • İdrara çıkışlarınız azaldıysa
  • İdrar rengi koyulaştıysa ve idrarda kötü bir koku olmaya başladıysa
  • Baş ağrısı başladıysa
  • Ateş , bulantı ve kusma oluştuysa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunun dışında oruç tutmaya karar vermeden önce de doktorunuz ile görüşerek onun bu konudaki görüşlerini almanız, oruç tutmanın sizin ve bebeğiniz üzerinde herhangi bir sorun yaratıp yaratmayacağını görüşmeniz yapılacak en doğru yöntem olacaktır.