Gebelik Öncesi Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Gebelik dönemi birçok kadının kilo almaktan en çok korktuğu dönemler arasında yer alır. Ancak gebelik öncesi aşırı kilolu olmak hem gebelik dönemini olumsuz etkileyen hem de anne adayının süreci sağlıksız geçirmesine yol açabilen bir faktördür. Kimi zaman aşırı kilolu olmak gebeliğe engel bile olabilir. Bunun önüne geçebilmek ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için hamile kalmadan önce sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yöntemlerini sizler için derledik.

Gebelik Öncesi Sağlıklı Kilo Verme Yolları

1 . Hedef Koyun

Öncelikle mevcut kilonuzu belirleyin ve gebe kalmak için ulaşmanız gereken ideal kiloyu belirleyin. Vereceğiniz kilo miktarı bu süreçte ne kadar zaman harcamanız gerektiğini de gösterir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en ideal miktar ayda 3 kilo verilmesidir ancak en doğru kilo miktarını bulmak ve hedef kilonuzu belirlemek için doktorunuzla ya da bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz.

2 . Egzersiz Yapın

Egzersiz sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında. Ancak eğer gebelik önce kilo vermeye çalışıyorsanız egzersizi mutlaka hayatınıza dahil etmelisiniz. Gün içinde yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş bile kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Eğer spor yapmaya vaktim yok diyenlerdenseniz evde yapabileceğiniz egzersiz programları ile de hızlı ve etkili kilo verebilirsiniz. Bknz : Evde egzersiz hareketleri 

3 . Şok Diyetleri Bırakın

Birçok kişi hızlıca kilo verebilmek için şok diyetlere başvurur. Ancak bu şok diyetler hem vücudunuzun dengesini bozarak sağlığınız ile oynar hem de diyeti bıraktığınızda verdiğiniz kiloları aynı şekilde almanıza yol açar. Eğer hamile kalmak gibi ciddi bir sürece girmek istiyorsanız hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını korumak için şok diyetlerden uzak durmalı, sabırla sağlıklı ve dengeli bir diyet sürecinden geçmelisiniz.

4 . Alkol ve Sigarayı Bırakın

Alkol ve sigara hamilelik döneminde bebeğinizin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek faktörlerdir. Gebe kalmaya karar vermeden önce alkol ve sigarayı hayatınızdan uzak tutmanız son derece önemlidir. Bu tip zararlı alışkanlıklar aynı zamanda kilo verme sürecinizi de yavaşlatır ve hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızı engeller.