Fitoterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fitoterapi-NedirBitkiler çok eski zamanlardan beri hem vitamin ve mineral kaynağı hem de hastalıkların tedavisi için kullanılmış mucizevi canlılardır. İnsanların ilk zamanlarından beridir bitkilerin insan yaşamı üzerinde pozitif bir etkisi olmuştur. İşte bu bakımdan, fitoterapi  en basit anlamıyla “bitkilerle tedavi” anlamına gelir. Geleneksel bilgilerle bilimin birleşmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Bitkilerin tamamının ya da bir kısmının kullanılarak ilaçlar hazırlanması ve bu sayede hastalıkların önlenmesi veya tedavisi şeklindedir. Zaten fitoterapide kullanılan bitkilere de şifalı bitkiler denir.

Bitkilerle tedavi insanlık tarihi kadar eski bir olaydır. Fitoterapinin başarısı bu uygulamanın en yumuşak şekilde uygulanması ve uygulamanın sabırla sonuçlanmasına dayanıyor. Alternetif tıp yöntemlerinden biri sayılan fitoterapi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da Homeopati gibi onay gören tedavi biçimlerinden biri sayılabiliyor. Hatta fitoterapi sayesinde modern tıbbın çare bulamadığı birçok kronik hastalığa dahi tedavi bulunmuş durumda.

Fitoterapi ve İlaç Ortaklığı

Fitoterapi NedirGünümüzde birçok dış etmene maruz kalıyoruz. Hatta yediklerimiz bile güvenli değil. Kimya sanayisinin gelişmesi nedeniyle bugün hemen her şey yapay olarak üretilebiliyor. Takviye olarak kullanılan ilaçlar ve hormonlar da cabası. Üstelik değişen genetik mühendisliği de unutmayalım. Yediklerimizin birçoğu genetik müdahale görmüş gıdalara dönüştü. Bu tarz dış müdahalelerle soframıza gelen yiyeceklerin alerjiden bağışıklık sistemi bozukluklarına kadar birçok soruna yol açtığı artık tıp dünyasının da reddetmediği bir gerçek olarak kabul görüyor. İşte tüm bu sebepler, insanların doğal beslenmeye ve organik gıdalara yönelmesine neden oluyor. Elbette bu durumlardan ilaç sanayisi de etkilenerek yapay kimyasallar yerine bitkilerden elde edilen kimyasalları tercih etmeye başladı. Bugün dünya üzerindeki tüm ilaçların içeriğinin % 25 ila % 30’unun bitkilerden oluştuğu tahmin ediliyor.

Fitoterapinin Faydaları

Fitoterapi Nedir

  • Fitoterapi tek başına bir tedavi yöntemi değil, aslında yardımcı bir tedavi yöntemidir. Fitoterapinin başarısı bitkilerle modern bilimin birleştirilmesi sayesindedir.
  • Fitoterapi yalnızca hastalık tedavsinde değil, vücudun desteklenmesinde de kullanılır. Fito terabi sayesinde vücudun direnci artar ve hastalıklara karşı görünmeyen bir koruma kalkanı oluşur.
  • Fitoterapi kronik yorgunluğun önüne geçerek, vücuda zindelik katar.
  • Fitoterapi sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir