Filizlendirme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız filizlendirme bir diğer adıyla çimlendirme, besinlerden daha kaliteli bir şekilde verim alabilmek için uygulanan bir yöntem. Ülkemizde henüz çok fazla rağbet görmemiş olan filizlendirme işlemi besimleri daha sağlıklı bir şekilde tüketmeyi amaçlıyor. Peki filizlendirme nedir? Faydaları nelerdir? Hep birlikte göz atalım.

Filizlendirme Nedir?

Tohumları belirli bir ortamda tutarak çimlendirme ve ardından belirli bir boyuta geldiğinde tüketme işlemine denir. Baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve badem gibi yiyecekler üzerinde uygulanabilen filizlendirme yöntemi bu baklagillerin ve tahılların besin değerini artırmak için uygulanan en kolay ve hızlı yöntemdir.

Filizlendirmenin Faydaları

  • Filizlendirme tükettiğimiz bitkisel gıdaların içerisinde bulunan antibesinleri etkisiz hale getirir. Antibesinler, bulundukları gıdaların içerisindeki vitamin mineral gibi önemli ihtiyaçların kullanılmasını engeller, bu da kişide vitamin ve mineral eksikliğine sebep olur. Çimlendirme işlemi sonrası bu durum tamamen ortadan kalkar ve besinleri tam olarak içerdiği vitamin ve mineraller ile birlikte tüketmeye başlarsınız.
  • Filizlendirme işlemi sonrası tükettiğiniz tohumların lif oranı artar.
  • Çimlendirme besinlerdeki gluten düzeyini azaltır.
  • Tohumlardaki vitamin düzeylerini artırır.
  • Antioksidan oranının artmasına yardımcı olur.
  • Tohumların içerisinde bulunan alerjen düzeyini azaltır.

Hangi Tohumlar Filizlendirilebilir?

Bütün kabuklu baklagiller ve tahıllar ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kinoa gibi tohumlar filizlendirilebilir.

Filizlendirme Nasıl Yapılır? 

Filizlendirme yapabilmek için özel filizlendirme kavanozları satılır. Ancak evinizde kolayca yapmak istiyorsanız illa ki bu kavanozlara ihtiyaç yok. Tohumların rahat hareket edebileceği yayvan bir kap ya da bir kavanozun içerisine öncesinden yıkanmış tohumları ekleyin ve üzerini geçecek kadar su koyarak yaklaşık 24 saat kadar suda bekletin. Ardından suyu tamamen süzün ve kabınızın üzerini bir tülbent ile kapatın. Kabı güneş ışığı almayan ancak aydınlık bir ortamda bekletin. Tohumları günde 2 kez olacak şekilde sudan geçirip nemli kalmalarını sağlayın, ardından tekrar süzerek kabınıza koyun ve üzerini tekrar örtün. Tohumlar cinsine göre 3 ya da 5 gün içerisinde filizlenmeye başlayacaktır. Filizler 1cm gibi bir uzunluğa geldikten sonra dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir