Fazla Kahve içtiğinizin 4 Göstergesi

Kahveyi sevmeyen yoktur. Sabah akşam, hatta bazen günde 5 -6 bardak içtiğimiz kahvede aşırıya kaçtığınızı nasıl anlarsınız?

1 . Gözünüz Sık Sık Seğiriyorsa

kahvenin-zararlari

Fazla kahve içmek gözün sık sık seğirmesine sebep olabilir. Gün içinde fazla kahve tükettiğinizde serotonin ve noradrenalin salgısı salgılayarak kaslardaki ve sinirlerdeki tepkiselliği artırırsınız. Bu da sık sık göz seğirmesine neden olabilir.

Düzene sokmak için kahve tüketimini kesebilir ya da bol bol su içebilirsiniz.

 

2 . Fazla Heyecanlanıyorsanız

Kahve ile birlikte aldığınız kafein; adrenalin, dopamin ve glutamat seviyesini yükseltir. Ayrıca adenozin reseptörlerini bloke eder. Tüm bunlar heyecan seviyenizin artmasına neden olur. Sinir sisteminizin fazlaca uyarılması, sempatik sinir sistemi aktivasyonu çabuk öfkelenmeye, fazla heyecana, anksiyeteye, kalp atışının normalinden çok fazla artışına sebep olur.

Bu durumu kontrol altına alabilmek için kafeinsiz kahve tüketebilirsiniz.

3 . Ani Yorgunluklar Yaşıyorsanız

kahvenin-zararlari

Kahve enerji verebilir, sabahları ayılmanızı güne daha dinç başlamanızı sağlayabilir. Ama kahvenin çok fazla tüketilmesi aynı zamanda aşırı yorgun oluşunuzun da sebebi olabilir.

Kahvenin verdiği ani yorgunluklar ile baş edebilmek için enerji verici sağlıklı besinler tüketebilirsiniz.

4 . Tuvalete Daha Fazla Çıkıyorsanız

Aşırı kahve tükettiğinizi anlamanın yollarından biri de tuvalet ihtiyaçlarınızın sıklığını gözlemlemekte. Kahve diüretik, yani idrar söktürücüdür. Normal zamanlardan daha fazla tuvalete çıktığınızı gözlemlemeye başladıysanız, kahve alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bu durumun kötü sonuçlar yaratmasını engellemek için gün içerisinde bol bol su içmeli, kahvenin yanında katı besinler ile beslenmelisiniz.

Ayrıca bknz : Kahve İçmek Yağ Yaktırır mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir