Farro Tahılı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aslında binlerce yıllık bir geçmişi bulunan, çok eski zamanlarda Mezopotamya ‘da keşfedilen ancak ülkemizde son yıllarda popülerleşerek adını duyurmaya başlayan Farro, çok faydalı bir tahıl türüdür. Mezopotamya ‘da “firavunun buğdayı” adı ile bilinen, dünyanın kimi yerlerinde ise emmer adı ile tanınan farro, görüntü olarak esmer pirince benzer. Lif içeriği yüksek olan, magnezyum, demir, protein, A, B, C, E vitaminleri içeren farro henüz kinoa, karabuğday ve chia tohumu gibi popüler olmasa da önümüzdeki süreçte sofralarımıza dahil olacak gibi görünüyor. Peki geçmiş yılların bu önemli tahılının faydaları neler?

Farronun Faydaları Nelerdir?

1 . Besleyicidir

Farro tahılı oldukça besleyici bir tahıldır. Magnezyum, çinko, demir gibi birçok mineral içerir. Ayrıca zengin bir protein kaynağıdır. Vitamin bakımından zengindir. Beyaz pirinç ve diğer bazı tahıllara göre çok daha sağlıklıdır.  1/2 bardak pişmemiş farro ;

  • 150 kalori
  • 34 gram karbonhidrat
  • 7–8 gram lif
  • 7–8 gram protein
  • 1 gram yağ
  • 1 gram şeker
  • 4 miligram niasin
  • 60 miligram magnezyum
  • 2 miligram demir
  • 2 miligram çinko içerir.

2. Lif Kaynağıdır

Farro çok iyi bir lif kaynağıdır. Yüksek lifli yapısı kalp sağlığı ve sindirim için oldukça önemlidir. Ayrıca kan şekerini düzenlemede yardımcıdır. Farro ‘nun bir 1/2 bardak porsiyonu yaklaşık yedi ila sekiz gram kolesterol düşürücü lif içerir; bu oran beyaz pirinçteki ya da bir dilim ekmekteki miktarın dört katından fazladır. 1 fincan kadar farro tüketmek, yetişkinlerin günlük lif ihtiyacının %20’sini karşılar.

3 . Antioksidan Kaynağıdır. Kanser türlerine karşı korur

Diğer kepekli tahıllar gibi farro da içerdiği polifenoller, fitosteroller, karotenoidler ve selenyum gibi antioksidan maddeler sayesinde bağışıklığı güçlendirir, obezite tedavisinde etkilidir, kalp sağlığını korur. Yapılan araştırmalar farronun obeziteye ek olarak diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi kronik hastalıklara karşı daha fazla korumaya sahip olduğu gösterir. İçerdiği antioksidanlar kanserli hücrelere karşı koruma sağlayarak bu hastalıkların gelişme riskini azaltır.

4 . İyi Bir Protein Kaynağıdır

Lif ve antioksidan özelliği dışında farro çok iyi bir protein kaynağıdır. Özellikle vejetaryen ve vegan beslenenler için çok önemli bir kaynak olan farro, beyaz-esmer pirinç, makarna ve kuskus gibi birçok tahıl ve sebzeden daha fazla protein sağlar.

5 . B Vitamini Değeri Yüksektir

Farro B vitaminleri, özellikle de B3 vitamini içerir. B vitaminleri beyin sağlığı ve merkezi sinir sistemi için önemli vitaminler arasında yer alır. Ayrıca Farro’da bulunan bir başka B vitamini olan B2 vitamini, gelişme ve üreme kabiliyetleri  açısından kritik bir öneme sahiptir.

6 . Kilo Vermeye Yardımcıdır

Henüz farronun vücut ağırlığı üzerindeki etkileri tam olarak araştırılmış olmasa da, bazı özellikleri kilo vermeyi destekleyicidir. Özellikle düşük kalorili, lif ve protein oranı yüksek yapısı kişinin tokluk hissini artırarak kilo kontrolü sağlamasında yardımcıdır. Glisemik indeksinin düşük olması da anlık açlık krizlerinin önüne geçerek kişinin ekstra kilo almasını engeller.

Farro Nasıl Pişirilir?

Farronun pişirilme şekli pirinç, arpa, yulaf ve kinoa ile aynıdır. Aynı ölçüler kullanılarak farro haşlanabilir. Özellikle risotto içerisinde kullanıldığında çok lezzetli olan farroyu aynı zamanda çorbalar, güveçler ve sebze yemeklerinde kullanmak mümkündür. Farro sıkıca kapatılmış bir plastik veya cam kapta serin, kuru ve karanlık bir yerde uzun süre boyunca saklanabilir.

Not : Farro gluten içeren bir tahıldır. Çölyak ve gluten hassasiyeti olan kişilerin kullanımına uygun değildir.