Evinizde Hazırlayabileceğiniz Detoks İçeceği Tarifleri

Son dönemde oldukça popüler olan detoks ve detoks içecekleri için yüzlerce tarif bulmak mümkün. Ama Detoks İçeceği Tariflerine geçmeden önce kısaca detoksun faydalarına değinelim.

Detoks, günlük yediğimiz besinler ya da aldığımız nefes ile birlikte vücudumuza giren zararlı atıkların dışarı atılmasına denir.  Ruh ile bedenin aynı anda, eş zamanlı olarak temizlenmesine yardım eden detoksun bir çok faydası bulunuyor. Özellikle sindirim sistemine, cilt hastalıklarına, dolaşım sistemine, karaciğere, boşaltım sistemine oldukça faydalı. Detoks diyetinin yanında detoks suları ya da detoks içecekleri de bedeninizi toksinlerden arındırarak, yağ yakmanızı, kilo vermenizi kolaylaştırıyor.

İşte Evinizde Hazırlayabileceğiniz Detoks İçeceği Tarifleri;

Greyfurt, lime ve limon detoksu

greyfurt detoks içeceği tarifi

 

Malzemeler : 1 adet greyfurt, 1 adet lime, 1 adet limon ve 1 sürahi su.

Yapılışı : Greyfurt, limon ve limeyi dilimler halinde doğrayın. Bir sürahi suyun içerisine ekleyerek yaklaşık 3 saat boyunca bekletin. Eğer seviyorsanız içeceğinizi nane yaprakları ile de süsleyebilir, tatlandırabilirsiniz.

 

 

Salatalık Limon Nane Detoksu

salatalık detoksu içeceği tarifi

Malzemeler : 1 adet salatalık, 1 adet limon, 1 sürahi su ve nane yaprağı.

Yapılışı : Salatalık ve limonları ister dilim halinde, isterseniz de küp küp olacak şekilde doğrayın. Bir sürahi suyun içerisine nane yaprakları ile birlikte atarak 1 gece boyunca buzdolabında bekletin. Suyu bir kerede olduğu gibi aralıklarla da içebilirsiniz, limon ve salatalıkları da yiyebilirsiniz.

 

 

Karpuz Detoksu

karpuz detoksu

 

Malzemeler : Karpuz, 1 sürahi su, nane yaprağı, buz.

Yapılışı : Karpuzları dilimleyerek 1 sürahi suyun içine atın ve karıştırın. İçerisine nane yapraklarını ve küp buzları ekleyin. Yaklaşık 3 saat boyunca buzdolabında bekletin.

 

 

Badem Sütlü Muz Detoksu

sütlü muz detoksu

 

Malzemeler : 1 adet muz, 200 ml badem sütü.

Yapılışı : 1 adet muz ve 200 ml badem sütünü blender ile karıştırarak birbirine iyice karışmasını sağlayın. Buzdolabında kısa bir süre bekleterek soğuk bir şekilde içebilirsiniz.

 

 

Domates Ispanak ve Limonlu Detoks Suyu

ıspanaklı detoks suyu

 

Malzemeler : Yarım limon, yarım kilo ıspanak, 1 adet domates, yarım bardak su

Yapılışı : Yarım limon, yarım kilo ıspanak ve 1 adet domatesi katı meyve sıkacağında sıkarak, birbirine karıştırın. Yarım bardak suyu da karışımın içerisine ekleyerek tekrar sıkın. Dilerseniz 1 çay kaşığı zeytinyağını da üzerinden geçirerek içebilirsiniz.

 

Lime Limon Nar ve Naneli Detoks Suyu

nar detoksu

 

Malzemeler : 3 adet nar, 1 adet lime, 1 adet limon, 5 yaprak nane

Yapılışı : Narı temizleyerek tanelerinin suyunu çıkarın. Bir sürahi suya nar suyunu da ekleyerek içine dilimlerdiğiniz limon ve limeyi ekleyin. Naneyi de içine karıştırarak 5 saate yakın buzdolabında bekletin.