Evde Huzur Değişimden Başlar

Mutluluk önce kendi evinizde başlar desek çok da yanlış demiş olmayız. Evinizde yakaladığınız mutluluk iş yaşantınızdan sosyal hayatınıza kadar her alanı etkiler. Evinde mutlu olan, evini seven insanlar sosyal hayatta da daha açık, olumlu ve ılımlı bir insan olarak hayatına devam ediyor. Eğer kendi evinizde kendinizi huzursuz, mutsuz hissediyorsanız aynı şekilde ev dışındaki hayatınızda da negatif, agresif tavırlar sergiliyorsunuz.

Peki evinizde kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedebilmek için yapabileceğiniz küçük değişiklikler neler?

mutlu-olmanin-yollari1 . Düzenden Taviz Vermeyin

Dağınıklık her zaman mutsuz edicidir. Karışık, darmadağın ve kirli bir ev her zaman sizi olumsuz ruh halleri içerisinde yaşatır. Eviniz düzensiz olmaya devam ettikçe kendinizi daha kötü hissedecek ve evinizde huzurlu bir hayat süremeyeceksiniz. Kendinizi depresif ve negatif hissetmek istemiyorsanız işe önce evinizi düzenlemekten başlayın. Gereksiz, kullanmadığınız, fazlalık olan eşyalarınızı atın ve evinizde ferah nefes alınabilecek bir ortam oluşturun.

2 . Yeşillenin

Doğanın gücünü evinizde kullanın. Bitkiler insanı sakinleştirir, rahatlatır. Kendinizi daha iyi, daha huzurlu hissetmenizi sağlar. Yeşilin ve renklerin gücü adına evinizde bol bol saksı çiçeği bulundurun. Sadece çiçeklerinizi sulamak bile sizin için bir terapi olacaktır. Eğer hoşunuza giderse, mutfağınızda kullanıp yiyebileceğiniz ot ve bitki çeşitlerinden de yetiştirebilir ve alanınızı genişletebilirsiniz.

mutlu-olmanin-yollari3 . Kendi Alanınızı Yaratın

Kendinize, anılarınıza, özel eşyalarınıza ait bir köşe yaratın. Bu köşede en sevdiğiniz fotograflarınızı, değerli eşyalarınızı, mumlarınızı, sevdiklerinizden aldığınız özel hediyeleri bulundurup baktığınızda ya da karşısında oturup kahvenizi içerken sizi mutlu edecek bir köşe evinizin ve sizin ruh halinizi oldukça  değiştirecektir.

4 . Kokunun Gücü

Koku duyusunun günlük yaşamın % 75 ‘ini etkilediği söylenir. Evinizdeki kokular da sizin ruh halinizi etkiler. Evinize girdiğinizde hoş kokular ile karşılaşmak ve gecenizi sizi mutlu hissettirecektir, bu yüzden tütsü ya da kokulu mum kullanmayı deneyin. Evinizin bazı köşelerine lavanta ya da kokulu sabunlar bırakın.

mutlu-olmanin-yollari5 . Renklerden Yararlanın

Renklerin insanların ruh hali üzerindeki etkileri tartışılamaz. Kimi renkler enerjinizi yükseltir, sizi daha canlı hissettirirken kimi renkler de kendinizi daha karanlık, olumsuz hissetmenize sebep olur. Mobilya seçiminde sadeliği seviyorsanız bile dekorasyon ürünlerinizde örneğin yastık ya da kırlentlerinizde canlı, enerjik renklere yer açın. Zıt ve kendinizi iyi hissetiren renkler ile evinize bir karakter katın.

6 . Sevginizi ve Evinizi Paylaşın

Sevginizi ve evinizi, sahipleneceğiniz küçük bir dost ile paylaşmak sizi mutlu edecek en güzel şeylerden biri. Minik bir dostun sıcaklığı güne güzel uyanmanızı, evinizde geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ve huzurlu geçirmenizi sağlayacak. Ayrıca sokaktaki bir canı evinize alıp, hayat arkadaşı yapmanın verdiği duygu ile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir