Evde Bitki Bakımının Püf Noktaları

Bazen her ne kadar sevsek de evde bitki bakımını doğru bir şekilde yapmadığımız için bitkilerin ölmesine sebep olabiliyoruz. Bitki bakımı diğer canlıların bakımı gibi özen ve dikkat isteyen bir konu. Doğru ışık, doğru toprak, doğru bakım yapılmadığında yeni aldığınız bir bitkinin bir kaç gün içerisinde bile ölümüne sebep olabilirsiniz. Peki evde bitki yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Evde Bitki Bakmanın Püf Noktaları

evde-bitki-bakimi1 . Saksı Toprağı

Bitkinizi yetiştireceğiniz toprak bitki bakımında oldukça önemli. Satın aldığınız çiçeğe uygun bir toprak seçimi yapmazsanız çiçeğinizin kısa sürede ölmesine yol açabilirsiniz. Örneğin bir çok bitki  yosun, vermikülit ve perlit karışımınını içerek saksı toprağını sever, sukulent ve kaktüs türleri ise daha çok kum barındıran kuru toprakları sever. Orkide kökleri hava alan , nefes alabileceği topraklarda yaşamayı sever. Çiçeğinizin türünü dikkate alarak ona uygun toprak seçimi yapmak çiçeğinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

2 . Yer Değişimi

Bitkiler sanıldığının aksine yer değişimlerini sevmezler. Yerlerini değiştirerek farklı alanlarda değerlendirmek belki sizin hoşunuza gidiyor olabilir ama bu durum bitkinizin hoşuna gitmeyecektir. Bitkinizi aldığınızda onu güneş ışını ve hava alan doğru bir yere yerleştirerek yerini bir daha değiştirmemeniz bitkiniz için önemlidir.

evde-bitki-bakimi3 . Güneş Işını

Bitkiler ile ilgili genel kanı güneşi sevdikleridir. Ancak bu durum ev bitkileri için çok fazla geçerli olmayabilir. Bitkiler ışığı severler ama doğrudan güneş almak kimi bitkiler için zararlı olabilir. Çiçeğinizi doğrudan güneşin altında bırakarak yanmasına neden olabilirsiniz.

4 . Nem Miktarı

Ev bitkileri nemi severler. Bir çok ev bitkisi yüzde 40-50 civarında nem olan alanlarda yaşamak ister. Bitkinizin ihtiyacı olan nemi karşılamak için bir sprey yardımı ile yapraklarını ıslatabilir, kalorifer peteklerinin üzerine bir kap su koyabilir ya da bulunduğu odanın nemliliğini artırmak için nem makinesi kullanabilirsiniz.

5 . Fazla Sulama

Evde bakımını yaptığınız çiçeklerinizi fazla sulamak çiçeklerinizin köklerini çürütmenize yol açabilir. Bazı çiçekler suyu daha fazla sever, bazıları ise az su ile yetinebilir. Çiçeğinizin türüne göre sulama yapmak çiçeğinizin yaşam süresini uzatacak ve onu daha mutlu edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir