Enerjinizi Yükseltmek için 9 Öneri

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte enerjimizde yaşadığımız düşüş bizi bitkin, yorgun ve hiçbir şey yapmak istemeyen bir ruh haline sokuyor. Etrafa ne kadar düşük enerji yayarsak karşılığında da o kadar negatif kişi ve durumları kendimizi çekiyoruz. Her ne kadar bu soğuk günlerde enerjiyi sürekli yüksek tutmak mümkün olmasa da küçük ipuçları ile enerji depolarınızı doldurabilir ve kış mevsimini daha pozitif geçirebilirsiniz.

Enerjinizi Yükseltmek için 9 Öneri,

enerjiyi-yukseltmenin-yollari

1 . Sabahları mutlaka bir sıcak bir ılık duş uygulayın. Biliyoruz kış günlerinde yataktan çıkmak bile zor gelirken her sabah duşa girmek oldukça güç olabilir ama bir sıcak bir ılık duş uygulaması enerji kanallarınızı açacak, kan dolaşımınızı hızlandıracak, uyanmanızı ve canlanmanızı sağlayacak.

2 . Kahvaltınızda mutlaka lif içeren besinler tüketin. Lifli gıdalar enerjinizi artırır, stresinizi azaltır ve güne daha zinde başlamanızı sağlar. Mısır gevreği, buğday ya da lif içeren bir kaç meyve ile kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz.

3 . Işıkları açın. Kış günleri güneşsiz ve kapalı havalarda geçtiğinden ruh halinizi de karartmaya, sizi daha miskin ve isteksiz yapmaya yetecektir. Bu durumu tam tersine çevirebilmek için bulunduğunuz mekandaki tüm ışıkları açın, perdelerinizi kapamayın, mümkün olduğunca aydınlık bir ortam yaratın.

enerjiyi-yukseltmenin-yollari

4 . Derin nefes alın. Eğer çalışıyorsanız sık sık küçük molalar verin, dışarıya çıkın ve oksijeni bol bol içinize çekin. Derin nefes alışverişleri zihninizi daha canlı tutar, stresinizi azaltır, sinirlerinizi yatıştırır. Ayrıca oksijen almak vücudunuzu tazeleyecek, enerji kanallarını açarak daha canlı olmanızı sağlayacak.

5 . Bol bol su için. Günde en az 2,5 litre su içmek stresi azaltır, dayanıklılığı artırır, enerjiyi yükseltir, kan dolaşımınızı düzenler. Ayrıca su içmek sadece enerjiyi yükseltmek ile de kalmaz vücudunuz için oldukça faydalıdır.

enerjiyi-yukseltmenin-yollari

6 . Mümkün olduğunca dik ve doğru durmaya çalışın. Kambur durmak vücudu ve kasları çabuk yorar ve daha hızlı yorulmanıza sebep olur. Ayrıca kambur durmak nefes alma düzeninizi de olumsuz etkiler. Dik durduğunuzda kaslarınızı daha az yorar, doğru nefes alır, oksijenin akciğerlere daha rahat ulaşmasını sağlayarak kan dolaşımınızı olumlu yönde etkilersiniz. Bknz : Postür Nedir? Neden Önemlidir?

7. Evinizin, çalışma masanızın, bulunduğunuz ortamın düzenli olmasını sağlayın. Dağınıklık sizi olumsuz ruh haline sokacak, isteksiz, halsiz, stresli ve daha mutsuz olmanıza sebep olacaktır.

8 . Kıyafet seçimlerinizde canlı renkleri tercih edin. Canlı renkler karşınızdakilere pozitif bir enerji gönderir, bunun size dönüşü de aynı pozitiflikte olacaktır. Canlı renk tercihleri karşılık olarak sizi de enerjik yapacaktır.

9 . Pozitif olun. Beyninize yönelteceğiniz pozitif olumlamalar sizi daha keyifli ve enerjik kılacaktır. İster sürekli tekrarlayın isterseniz masanızda bir not olarak tutun gününüzü mutlaka pozitif olumlamalar yaparak geçirin. Ayrıca şikayet etmeyi, dedikodu yapmayı, olumsuz konular üzerinde fazlaca durmayı bırakın. En önemlisi de ruh emici kişilerden olabildiğince uzak durun. Bu kişiler enerjinizi tamamiyle bitirip gününüzün berbat geçmesine sebep olabilir. Mümkün olduğunca pozitif enerjisi yüksek kişiler ile zamanınızı geçirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir