Enerjinizi Çalan 5 Şey

Gün içerisinde sürekli enerjiniz düşüyor, kendinizi yorgun bitkin hissediyorsanız, canınız hiçbir şey yapmak istemiyor sadece yatmak uyumak istiyorsanız evet sizin de enerjiniz çalınmış. Hayatı o kadar hızlı ve yoğun yaşıyoruz ki enerjimizi farkında olmadan sürekli bir şeylere veriyoruz. İşte enerji çalan şeylerden sadece birkaçı,

enerji-calan-seyler1 . Duruş Bozukluğu

Duruş bozukluğu, kötü duruş kişinin omurgasının hizasını bozar. Omurganın dengesi de ne kadar bozulursa, kaslar bu durumu telafi etmek için o kadar enerji harcar. Enerjinizi kaybetmemek için duruş bozukluklarınızı düzenlemeniz, örneğin otururken veya ayakta dururken başınız ile vücudunuzun aynı doğruda olmasına dikkat edebilirsiniz.

Duruş bozukluğunuzu düzenlemek için yapabileceğiniz egzersizler için bknz : Duruşunuzu Düzeltecek Esneme Hareketleri

2 . Su Eksikliği

Herkesin sürekli söylediği ”her gün 8 bardak su içmelisiniz.” cümlesi gerçekten de oldukça önemli. Su eksikliğinin fiziksel zararlarının yanında gün içerisinde az su içmek enerji çalan şeylerden biri. Bu yüzden gün içerisinde sık sık su içmelisiniz.

3 . Sürekli Kapalı Ortamda Bulunmak

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda sürekli kalmak, havalandırmanın olmadığı ortamda uzun süre bulunmak enerjinizi çalıyor. Temiz havadan yararlanamamak ve oksijensiz kalmak kişiyi bitkin hissettirir ve enerjiyi tüketir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırıp, çalıştığınız ya da bulunduğunuz ortamda yeterli oksijen ve temiz hava bulunduğundan emin olun.

4 . Karbonhidrat Tüketmek

Güne karbonhidratlı yiyecekler ile başlamak ya da gün içinde fazla karbonhidrat tüketmek enerjinizi oldukça düşürür. Karbonhidrat kan şekerini bir anda düşürebilir, bu da enerjinizi tüketerek bir anda bitkin hissetmenize sebep olur. Özellikle aç karnına tüketilen karbonhidratlı yiyecekler ağırlık yapar ve enerji çeker. Özellikle sabahları olmak üzere gün içinde karbonhidrat yerine lif ve protein açısından zengin yiyecekler ile beslenmeye özen gösterebilirsiniz.

5 . Bulunduğunuz Yerde Uzun Süre Oturmak

Çok uzun bir süre boyunca aynı yerde, aynı pozisyonda oturmak enerji çalan şeylerden bir diğeri. Vücut hareketsiz kalmayı uyku durumu ile bir tuttuğu için özellikle masa başında oturan kişilerde uzun süre aynı pozisyonda oturmak kişiyi oldukça bitkin ve yorgun hissettiren şeylerden biridir. Sık sık molalar vermek, esneme ya da gerinme hareketleri yapmak oturuş pozisyonlarınızı değiştirmek ufak önlemlerden bazıları.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir