En Doğal 7 Antidepresan

Depresyon, kaygı bozuklukları, uyku sorunları, sosyal fobiler gibi bir çok sebepten dolayı antidepresan kullanımı gün geçtikçe artan alışkanlıklardan biri.  Bir çok insanın aklına ise antidepresan denince ilk gelen şey kutularca ilaçlar. Doktor kontrolünde de olsa antidepresan ilaçların insan vücuduna bir çok zararı bulunuyor. Peki ilaç kullanmadan doğal yollarla bu problemleri yenmek mümkün mü?

İşte doğal yollarla psikolojik problemlerinizi yenebileceğiniz 7 doğal antidepresan :

doğal antidepresanlar1 . Domates

Her ne kadar ilginç gelse de domates en doğal antidepresanlardan biri. Domates yüksek miktarda likopen içerir, likopen ise stresi azaltır. Düzenli olarak domates tüketmek, sinir sitemi üzerinde oldukça faydalı etkiler yaratır. Kişinin depresyon ve stresten kaynaklanabilecek rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Likopen maddesi, domatesin daha çok kabuk kısmında bulunduğu için antidepresan özelliğinden faydalanmanız için domatesi kabuklu olarak tüketmeniz önerilir.

 

 

2 . Omega-3 İçeren Besinler

Sardalye, ton balığı, uskumru, somon gibi balıklarda bolca bulunan omega-3 ‘ün vücuda faydaları oldukça fazla ki bunlardan birisi de antidepresan etkisi yaratması. Omega-3 depresyonu azalttığı gibi, düzenli olarak kullanıldığında kişinin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Beyni etkiliyor ve enerjiyi yükseltiyor.

Yalnız bazı bünyelerde omega-3 içeren balık yağı takviyelerinin depresyon belirtilerini şiddetlendirdiği görüldüğünden, omega-3 tüketmeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

doğal antidepresanlar3 . Yumurta

Yumurtanın içerdiği amino asit ve esansiyel yağ asitleri vücudun serotonin üretmesine yardımcı olur. Bu da depresyon tedavilerini hızlandırıcı olması açısından oldukça faydalıdır.

4 . Folik Asit İçeren Besinler

Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, narenciye, barbunya, kuşkonmaz, brokoli.. Folik asit içeren besinlerden sadece bir kaçı. Günde 400 mcg folik asit tüketen insanların depresyona daha az yakalandığı araştırmalarca ortaya çıktı. Ayrıca folik asit kalp krizi, inme, bunama ve kanser riskini de azaltıyor ve beyinde Alzheimer hastalığı oluşmasını önleyebiliyor.

5 . Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri stres ile mücadelede çok önemli bir yardımcıdır. Her gün 1 bardak süt içmek kasları rahatlatır ve psikoloji yatıştırıcı bir etki sağlar. İçerdiği triptofan sayesinde depresyona karşı etki gösterir. Ayrıca yorğunluğu da gidermesi ile gün içerisinde yaşadığınız stres ve gerginliği üzerinizden atmanızı sağlar.

doğal antidepresanlar6 . Muz

Muz içerdiği Tryptophan maddesi sayesinde vücudun serotonin salgılamasını hızlandırır. Kişinin strese karşı daha dayanıklı hale gelmesini ve ruh halini yüksek tutabilmesini sağlar. Depresyon riskini azaltır ve tedavi sürecini hızlandırır.

 

 

7. Çikolata

Çikolatanın en önemli özelliklerinden birisi stres, gerginliğe iyi gelmesi ve kişiye mutluluk vermesi. Çikolata kişinin sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunarak kötü düşüncelere sebep olan unsurları ortadan kaldırır , kronik yorgunluk sendromunu ortadan kaldırır, depresyona yakalanma riskini azaltır. Yalnız çikolata tüketirken dikkat etmeniz gereken şey antidepresan etkisinden yararlanayım derken aşırı kilo problemine yakalanmamak 🙂 Bu sebeple her gün sadece 1 diş çikolata tüketmek vücudunuzda antidepresan etkisi yaratmaya yetecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir