Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme dönemi, bebeğin gelişimi ve sağlığı için en önemli dönemlerden biridir. Bu dönem bebeğin sonraki yaşamını da etkileyecek kadar güçlü bir dönem olmakla birlikte, sağlıklı emzirilen bebekler ileride daha sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısı oluştururlar.

Emzirme döneminde annenin enerji ve besin ihtiyacı hamilelik döneminde olduğundan daha fazladır. Bu yüzden doğum sonrası emzirme dönemi geçene kadar anne kilo vermeyi düşünmemeli, diyetlerden uzak durmalı sadece sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelmelidir.

Emzirme döneminde anne süt üretimi sağlayabilmesi için gerekli olan enerjiyi hamilelik döneminde vücudunda yağ olarak depolanan enerjiden ve doğumdan sonra aldığı besinlerden gelen enerji ile sağlar. Gebelik sonrası annenin hem kendi vücudundaki besin ögelerini dengede tutabilmesi hem de bebeğin aldığı sütteki  enerji, protein, mineral ve vitaminleri tam olarak karşılayabilmesi için sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır.

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

  • Emzirme döneminde anne, normal zamanlarda ihtiyacı olan kalori miktarına ek olarak 300-500 kalori daha fazla almalıdır. Bu kaloriyi süt, et, yumurta, meyve gibi sağlıklı gıdalardan alabilir.
  • Süt üretimi için sıvı alımı da son derece önemlidir. Annenin bu dönemde mutlaka günde en az 8 ila 12 barda arasında su tüketmesi önerilir. Su dışında besin değeri yüksek süt ve meyve suyu tüketimine de önem verilmelidir.
  • Emzirme döneminde alkol ve sigara kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Anne sütünün tadını değiştirebileceği için brokoli, soğan, sarımsak, karnabahar, kabak, acı baharatlar ve kuru baklagiller ya daha az tüketilmeli ya da emzirme dönemi bitene kadar tüketilmemelidir. Ancak burada ilk olarak bebek gözlenmelidir. Çünkü kimi bebekler bu tip yiyeceklerden etkilenmezken kimi bebeklerde gaz, huzursuzluk oluşturabilir.
  • Yine bu dönemde protein alımına önem verilmelidir. Et, süt, kuru baklagil, balık yumurta gibi besinler haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Süt verimliliği sağlayabilmek için B12 vitaminine önem verilmelidir.
  • Her öğünde yeterli miktarda sebze ve meyve tüketimi yapılmalı, taze mevsim meyve sebzeleri tüketilmelidir.

Bu yazıda yer alan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Kendinizin ve bebeğinizin beslenme konusunda daha detaylı ve sağlıklı bilgi alabilmek için doktorunuza ya da bir diyetisyene başvurmanızı öneririz.