Emziren Annelere Beslenme Önerileri

Hem bebeğin sağlığı hem de annenin sağlığı için hamilelik döneminde olduğu kadar emzirme döneminde de beslenmeye dikkat etmek son derece önemli bir etken. Bebeğin anne sütü ile birlikte ihtiyacı olan besin ögeleri doğru ve sağlıklı bir şekilde alabilmesi için bu dönemde normal zamanlara oranla çok daha bilinçli beslenilmesi gerekiyor. ( Bknz : Emzirme Döneminde Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler )Tüketilen gıdalar anne sütünün kalitesini ve miktarını etkileyerek bebeğin sağlığı ile doğrudan ilişkili olacağı için bu emzirme döneminde nasıl daha sağlıklı beslenebilirsiniz, sizler için derledik.

Emzirme Dönemi Beslenme Önerileri

1 . Dengeli Beslenme

Emzirme döneminde dengeli beslenmeniz son derece önemli. Bu dönemde eğer dengesiz ve sağlıksız beslenirseniz, hep tek tip gıdaları tüketirseniz ya da düşük kalorili yiyecekler ile diyet yapmaya çalışırsanız anne sütünüz de bundan negatif yönde etkilenecektir. Bu yüzden beslenme programınızı tüm besin gruplarının yer aldığı dengeli bir programdan oluşturmalı, her besin grubundan yeterli vitamin ve minerali almaya çalışmalısınız.

2 . Günlük Kalori İhtiyacınızı Ayarlayın

Günlük kalori ihtiyacı miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak sağlıklı bir annenin günlük ortalama ekstradan 500 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu noktada zayıflamayı değil bebeğinizin sağlığı için günlük kalori miktarınıza uygun bir şekilde beslenmeniz en doğrusu olacaktır.

3 . Şok Diyetlerden Uzak Durun

Şok diyetler doğum sonrası kendinizi kısa süreli iyi hissetmenize sebep olabilir ancak şok diyetler hem sağlıksızdır hem de diyet bittiğinde verdiğiniz kilonun daha fazlasını almanıza sebep olur. Ayrıca bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini almasını engeller. Şok diyetler ile kısa sürede kilo vermeyi planlamak yerine sabırla, uzun bir dönemi içeren ancak hem sizin için hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olan bir diyet programını tercih edin.

4 . İçeceklerinize Dikkat Edin

Emzirme döneminde vücudunuz bol bol sıvıya ihtiyaç duyar. Bu süreçte idrarınız beyaza yakın bir sarılıkta olacak şekilde günlük düzenli olarak su tüketimi yapmaya özen gösterin. Aşırı kafein bebeğinizin uykusuzluk ve huzursuzluk çekmesine yol açabilir, bu yüzden çok fazla kahve ve çay tüketimi yapmamaya çalışın. Günde 300 mgdan fazla kafein tüketmemeye dikkat edin. Ayrıca bu süreçte alkolden ve alkollü ürünlerden mümkün olduğunca uzak kalın. Alkol anne sütüne geçerek sütün yoğunluğunu ve besleyiciliğini etkileyebilir.