El Titremesi Neden Olur?

Belirli bir yaş grubuna takılmadan hemen herkeste görülebilecek bir şey olan el titremesi, kimi zaman stres, yorgunluk gibi sebeplerden kaynaklandığı gibi kimi zaman bir takım hastalıklardan dolayı da kaynaklanıyor olabilir. İleri aşamalarda günlük aktiviteleri büyük ölçüde etkileyen ve kişiyi rahatsız eden bir rahatsızlık olan el titremesinin çeşitli sebepleri bulunabilir.

El Titremesinin Nedenleri

1 . Psikolojik Nedenler

El titremesi çoğu zaman psikolojik sebeplerden kaynaklanabilir. Aşırı heyecan, korku ya da öfke gibi durumlarda kaslar harekete geçerek gerilir, damarlar genişler, kalp atış hızı artar ve adrenalin salgılanır. Vücudun bu savunma mekanizması esnasında ise başta eller olmak üzere vücutta titremeler oluşur. Eğer el titremenizin strese bağlı olduğunu düşünüyo ve bunu yenemiyorsanız uzman bir psikoloğa başvurmanız doğru bir yol olacaktır.

2 . Genetik Faktörler

El titremesi kimi zaman da genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Bu tip el titresi durumlarına esansiyel tremor (ailesel el titremesi) denir. Eğer anne ya da babada da benzer bir şikayet varsa titremelerin sebebi bu olabilir.

3 . Kafein

Kimi insanlarda kafein hassasiyet yaratır ve bu da çarpıntı ve el titremesine sebep olabilir. Bu duruma sadece kahve değil çoğu zaman çay, asitli içecekler, enerji içecekleri gibi besinler de sebep olabilir. Kafein sinir sistemini uyarır bu da kimi zaman vücutta yan etkiye yol açarak titremelere sebep olabilir. Eğer titremenizin kafeinden kaynaklandığını düşünüyorsanız günlük tükettiğiniz kafein miktarını azaltabilir ( 2 -3 fincanı geçmemeli ) ya da kafeinli içecekler tüketmeyi kesebilirsiniz.

4 . Kan Şekeri

Kan şekerinin düşmesi de el titremesine yol açabilir. Eğer titremeleriniz genellikle yemekten 2 -3 saat sonra yaşanıyorsa sorun insülin direncinde olabilir. Bu tip titremelerde beraberinde baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler de gözlenir. Eğer titremenizin kan şekerine bağlı olduğunuzu düşünüyorsanız endokrinoloji uzmanına görünmeniz gerekebilir.

5 . Hipertiroidi

Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar eğer gereğinden fazla salgılanıyorsa ortaya hipertiroidi çıkabilir. Bu vücutta farklı belirtiler gösterdiği gibi el titremesi olarak da yansıyabilir. Çarpıntı, aşırı terleme, sinirlenme, ani kilo kaybı gibi belirtilerle birlikte el titremesi de yaşanır.

Diğer El Titremesi Görülme Nedenleri 

  • Aşırı alkol tüketimi
  • Epilepsi
  • MS hastalığı
  • Beyin hastalıkları
  • İlaçların yan etkisi
  • B12 eksikliği

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir