Egzersizden Sonra Neler Yenmeli?

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz hiç şüphesiz ki olmazsa olmazlardan bir tanesi. Böyle olunca da insanlar artık düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösteriyor. Ancak egzersizin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak adına egzersizden sonra yenilecek şeylerde de dikkat etmek gerekmekte.

Yoğun bir egzersiz sonrasında kişinin enerjiye ihtiyacı olacaktır. Bunun için de ilk 45 dakika yemek yenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde kan hızlı bir şekilde pompalanmaya devam edecektir. Böylece elektrolitler çok daha hızlıca yenilecek, kaslar için gerekli olan enerji yerine koyulurken kaslar da tamir edilmiş olacaktır. Yemeğin içerisinde küçük bir miktarda yağ, protein ve karbonhidrat bulunmalıdır.

egzersiz yiyecekleri

Bununla birlikte kahverengi pirinç, tam çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, yağsız süt, tavuk, peynir, sebzeler ve beyaz et de egzersizin faydalarını arttırmak adına kullanılabilecek besinler arasında yer alıyor. Egzersizin sonrasında kişi çok aç değilse yağsız süt – muz ya da meyve ve yoğurt karışımları arasından istediği tüketebilirler. Burada önemli olan şey gereksiz yere ağır yiyecekler tüketmemektir.

egzersizin faydaları

Çünkü böylesi bir durumda yapılmış olan egzersiz ne yazık ki istenilen sonuçların ortaya çıkmasını engellemiş olacaktır. Bununla birlikte egzersiz yapan insanların dikkat etmeleri gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi su tüketimidir. Gerek egzersiz esnasında gerek sonrasında terlemeden ötürü vücudun ihtiyaç duyacağı suyu ve nemi vücuda mutlaka vermek gerekmekte.