Düzenli Spor Yapmanız İçin 20 Sebep

Düzenli spor yapmak bir gereksinimden çok bir hayat biçimi. Eğer uzun zamandır düzenli bir şekilde spor yapanlardansanız ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Tembelliği bir kenara bırakıp düzenli spor ile sağlıklı bir yaşama geçiş yapıyorsanız beraberinde bir çok faydalı etkiyi de hayatınıza alacaksınız. Peki düzenli spor yapmanın faydaları neler, hep birlikte göz atalım.

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

spor-yapmanin-faydalari1 . Düzenli spor yapmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu sayede ruh halinizi en yüksek tempoda tutarak gün içinde kendinizi enerjik ve zinde hissedersiniz. Ayrıca salgılanan bu hormon sayesinde depresyona yakalanma riskiniz düşer, anksiyete , stres, endişe kaygı gibi olumsuz ruhsal durumları daha az yaşarsınız.

2 . Spor yapmak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Daha az hastalanır daha az enfeksiyonel rahatsızlık geçirirsiniz.

3 . Spor yapmak kas, kemik ve iskelet sisteminizin güçlenmesini sağlar. Sakatlanma riskiniz azalır, yorgunluk hissiniz azalır.

4 . Kalp sağlığınızı korur, kan dolaşımı düzenlenir ve dengelenir. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır.

5 . Cinsel isteğinizi artırır.

6 . Düzenli spor yapmak sindirim sistemini de güçlendirir.

7 . Spor yapmanın faydalarından bir diğeri de beyin fonksiyonlarını desteklemesidir. Odak duyusunu artırır, bunama, unutkanlık, Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürür. Hafıza etkinliklerini güçlendirir.

8 . Spor yapmak sosyalleşme güdüsünü artırır.

9 . Sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Spor yaparak bölgesel ya da tüm vücuttaki yağlanma olan bölgelerden kurtulur kısa zamanda fit ve formda bir vücuda kavuşursunuz.

spor-yapmanin-faydalari10 . Spor yapmak özgüveni artırır.

11 . Spor sayesinde uyku problemi ortadan kalkar. Daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

12 . Düzenli spor yapmak vücuda esneklik katar.

13 . Sırt, bel, bacak, bel bölgelerindeki ağrıların azalmasını sağlar.

14 . Duruş bozukluklarını düzenler. Daha dik ve düzgün durmayı sağlar.

15 . Doğal bir detoks yöntemidir. Ter yolu ile vücutta bulunan zararlı atık ve toksinlerden kurtulmayı sağlar. Saç ve cildi besler, daha sağlıklı yapar.

16 . Düzenli spor yapmak vücuttaki kas kütlesini artırır.

17 . Kas ve eklemleri güçlendirir.

18 . Yaşlanma belirtilerini geciktirir, ömrü uzatır.

19 . Kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

20 . Yaşam kalitesini yükseltir. Kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir